Menu

Tsunami Nedir? Nasıl Oluşur?

Tsunami Ne Demek, Tsunami Nasıl Meydana Gelir ilk olarak Japonya’da yaşanan dev dalgaların yerleşim yerlerine gelmesi ile birlikte ismi duyulmuştur. Felaket ile binlerce kişi hayatını kaybedip aynı zamanda evsiz kalmışlardır.

Tsunami köken olarak Japonca kelimelerden olup dilimize girmiştir. TDK tarafından Tsunami’nin anlamı ise Dev Dalga olarak açıklanmıştır.

Tsunami Oluşumu
Deniz tabanında meydana gelen deprem, volkan, patlamalar sonucunda zeminde oluşan titreşimlerle birlikte deniz içersinde büyük dalgalar meydana gelir. Tsunamiyi en çok tetikleyen durumlardan birisi depremler olmaktadır. Göçük oluşumu ile birlikte suyun hareketliliği artması sonucunda metrelerce yükseklikte dalgaların oluşumuna temel hazırlamış olur. Okyanuslarda ve denizlerde tsunaminin etkisi daha büyük olarak dalgaların boyu ve devamlılığında fazlalık görülür. Göl ve tabanlarında tsunami oluşumu meydana gelmez.

Tsunami Karşı Alınacak Önlemler

Meydana gelen tsunami sonucunda dev dalgalar ortaya çıkacaktır. Dalga kıranlar için kıyı bölgelerine kaya parçaları ile durması sağlanabilir. Yükselen su varsa eğer yerleşim yerleri deniz seviyesinden çok daha yukarıda olması gerekmektedir.

tsunami

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir