Menu

Türk Tarihinde Yaygın Olarak Oynanan Oyunlar

Türklerin Eski Tarihte Oynadığı Oyunlar, Türklerin Tarihte Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar Nelerdir

Türkler tarih boyunca bir çok oyuna ev sahipliği yaparak bunlara kültürlerinde yer vermişlerdir. Günümüzde bu oyunların çoğu tarihe gömülerek kalmıştır ama Anadolu bölgesi halen o güzelliğini koruyarak ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Kültürümüzün önemli öğelerden olan kendi oyunlarımız şölenlerle birlikte anılarak unutulması önleniyor.

Cirit: Yarışmacılar at üzerine binerek at hareket ederken geçerken ellerinde olan ciritleri belirtilen hedefe doğru fırlatırlar. Tam hedeften puanlar cirit şampiyonu olmaktadır.

Güreş: Milli sporlarımızdan birisi olup tarih boyunca oynanmıştır. Medeniyetlerimize ev sahipliği yapmaktadır. İki kişi tarafından oynanan oyun olup birisi diğerini sırtını yere değdirene kadar çekişmeli sürmektedir.

Birdirbir: Çocuk oyunlarından olup birbirlerinin üstlerinden zıplamaktadırlar. Birbirlerinin üstünden zıplayarak ardından kendileri eğilip oyun bu şekilde devam etmektedir.

Körebe: Birisi yumar diğerleri saklanır bu süreç içersinde gözlerini yuman kişi diğerlerini aramaktadır. Bulduğu zaman yumduğu yere koşarak ismini söyleyerek sobe demektedir.

cirit

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.