Menu

Türkiye Cumhuriyetinin Çağdaşlaşmasında Kitle İletişim Araçlarının Katkıları Nelerdir

Atatürk hedef olarak kendisine Türk milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmesini istemiştir. Tarih boyunca yapılan bir çok inkılap bunu desteklediği gibi önemli yerlere gelmesi için eğitime ağırlık vermiştir. Türk milletinin batı Avrupa devletlerinde olduğu gibi gelişimi sağlaması gerekliydi. Atatürk iletişimin gelişimi ile ülke içersinde haberleşmenin sağlanacağını düşünmüştür. Milli mücadele dönemlerine özellikle ihtiyaç duyulmuştur. Zorlu dönemlerin geçmesi ülkenin kurtuluş sağlaması adına önemlidir.

Atılan adımlardan birsi 10 Ocak 1920 yılında Hakimiyet-i Milliye adlı gazetenin çıkartılması olmuştur. Dönemin gazetesinde haberleri kendi adına değil başka isimle yayınlamıştır. Atatürk iletişimin önemli olduğu birlik beraberliğin sağlanması gerektiğini göstermiştir. Bölgelerde haberleşmek gerektiğinden dolayı insanlar kitle iletişim araçlarına gerek duymuştur. Savaşlarda ve mücadelelerde haberleşmek atlar kullanılır bazen iletiler yerine iletilmezdi.

Kitle iletişim araçları olarak ihtiyaç duyulan posta, telgraf, telefon, faks, gazete, radyo, televizyon, uydular, internet dünyasıdır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.