Menu

Türkiyenin Doğal Güzellikleri Resimli

Türkiye’nin doğal güzelliklerini fotoğraflarla aktarmamız mümkün olmasada resimli olarak görebilirsiniz. Bölgeler hakkında sizlere kısadan bilgi verelim.

İnsuyu Mağarası: Burdur ilimizin merkezine 10km uzaklıkta bulunur Mandıra Köyü’ne gittiğinizde size yerini gösterecektir. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur uzunluğu 597m dir. Boşluk kısımlarında birikmiş sular küçük gölcükler oluşturmuştur. Yer altı doğal kaynak suyu ile akarsu birbirlerine bağlıdır.

Ayder Yaylası: Halalılar tarafından bölge dinlenmek amaçlı kullanılmıştır doğal güzellikleri ile insanların kaplıcalarda dinlenirler. Bölgenin geçmişi 1700’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Osmanlı döneminde bölge turizm merkezi olarak kabul edildi bir çok hastalığa iyi geldiği iddia edilmiştir.

Peri Bacaları: Yağmur sularının bölgeye dik gelmesi yüzyıllar boyunca aşındırmış bugünkü şekillerini almıştır. Alt kısımlarının aşındırılması üst kısımda şapka şekilde güzellikler bırakmıştır. Çapları 1m ile 15 metre arasında değişmektedir bu oranlardan fazla veya az olması durumunda peri bacası olarak kabul edilmemektedir.

Van Gölü: Van ilinin sınırları içersinde Nemrut Volanik dağının patlaması sonucunda oluşan çöküntüler gölün sınırlarını oluşturmuştur. Bölgede gelen yağmur suları ve akarsuların birikimi sonucunda günümüzün değerli tarihi yerlerinden birisi olma ünvanına sahip olmuştur. Van ilimizin yerlileri tarafından bölgede canavar olduğu söylentileride bulunmaktadır.

ayder yaylası

ayder yaylası

erciyes dağı

erciyes dağı

insuyu mağarası

insuyu mağarasından görüntü

pamukkale

pamukkale

rize

rize

van gölü

van gölü

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir