Uçkun (Işgın) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uçkun bitkisi ülkemizde tüketimi henüz yaygınlaşmamış olsa dahi her derde devadır. Halk arasında ışkın olarak bilinen bitki, doğal ilaç niyetine kullanılıyor. Kanser hastalığı ile mücadelede hücreleri güçlendirmek için uçkun bitkisinden yararlanılıyor. İçeriğinde çeşitli kimyasallar barındırdığı bilinen, ciddi hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkidir. C vitamini bakımından zengin olduğu gibi A, B1, B2, E ve K vitaminlerini de bulundurur.

Yetiştiriciliği mayıs ve haziran aylarında yapılmaktadır. Ülkemizin yetiştiriciliği doğuda yapılmaktadır. Erzurum yöresinde bitkinin yetiştiriciliği yapılmakta ama sofralarda fazla kullanılmamaktadır. Yetiştiriciliğinde 1000-4000 metre yüksekte olması gerekiyor. Yabani otlar sınıfına dahil olan ve kendini tozlaşma yöntemi ile çoğaltır. Tat olarak kiviye benzeyen tadı olmaktadır. Geniş ve kaba yaprakları arasında yetiştiriciliği yapılır. Genellikle karların erimesi sonucunda elde edilir. Sert yapı ve uçkun şeklinde olmaktadır. Filkulağına benzeyen yapısı ile çiçekleri oluşur. Bunlar koparılarak sadece sapları tüketilmektedir.

Lösemi gibi kan kanseri olan kişilere oldukça faydalı olduğunu Reun Ribes belirtmiştir. Mide rahatlatan ve sindirim sistemine destek sağlamaktadır. Şeker, tansiyon gibi hastalıklarda uçkun bitkisinin kan değerlerini normale çevirerek kişileri sağlığına ulaştırmaktadır. Grip, ateşli hastalık, böbrek rahatsızlıları, uykusuzluk, stres ve yorgunluk gibi durumlarda tüketilmesi mümkündür. Kişilerin kan değerlerini normale çevirerek sağlıklı şekilde görevini yapmasını sağlamaktadır.

Uçkun bitkisini salatalara karıştırabilir ya da yetmekten sonra tüketebilirsiniz. Tadı kiviyi anımsatacağından dolayı çiğ ya da meyve olarak tüketmeniz mümkündür. Bilinmeyen faydaları olup bilim insanları tarafından araştırılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here