Menu

Unutarak Yiyip İçmek Orucu Bozar mı

Unutarak Yemek Orucu Bozar mı, Ramazanda Unutarak Su İçmek bu durumlarda belirtildiği gibi unutan birisinin orucu bozulmayacağı olmuştur.

Ramazanın gelmesine sayılı günler kaldı Allah rızası için ve nefsimizin terbiye etmek için oruç tutulmaktadır. Güneşin doğumundan batımına kadar yemek içmek kesilir insanlar kendi nefislerini terbiye etmektedir. Oruçla ilgili bir çok soru sorulmaktadır bunlardan biriside yanlışlıkla unutarak yemek içmek orucu bozar mı? Ağzımıza yanlışlıkla bir zeytin tanesi getiririz yada bir yudum su içeriz.

Oruç tutarken ağzımıza yanlışlıkla götürdüğümüz veya mutfakta yemek hazırlarken iftara 5dk kala bir şeyler yersek orucumuz bozulmaz. Bir şey yiyen birisini gördüğümüz zaman uyarmalıyız o an oruç bozulmayacaktır Allah yedirdi denir. Zayıf güçsüz birisi ise ibadetini tamamlamak için oruç tuttuğu hatırlatılmaz.

Ramazan boyunca başımıza gelebilecek kazalardan birisi olmaktadır. Unutarak oruç tuttuğunu bir dakika sonra hatırlasa dahi kalbinizi aklınızdan geçen gören Rabbimiz bunları da bilmektedir.

Hatırlatıldığı halde yemek yemeğe devam eden birisinin orucu bozulmuş sayılır.

oruç

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir