Unutkanlığa İyi Gelen Meyveler Sebzeler

Sağlıklı beslenme bireye birçok yönde olumlu bir etki yapmaktadır. Bu etkilerin görüldüğü rahatsızlıklar arasında ise; yüksek tansiyon, kap rahatsızlıkları, damarda oluşan tıkanıklıklar, diyabet gösterilebilmektedir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme, bireyin beyin fonksiyonlarını geliştirmekte ve bunun akabininde unutkanlık durumlarını minimum seviyeye indirmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığı olmayan bireylerde, kötü kolesterolde yükselme ve beyne olan kan akışında azalmalar görülmektedir. Bu nedenle yeterince kan alamayan beyinde oksijen ihtiyacı görülmekte ve bir süre sonra beyin eski işlevselliğini kaybetmektedir. İşlevselliğini kaybeden beyin, kişide hafızanın zayıflamasına ve ilerleyen süreçte ise vasküler demans olarak adlandırılan damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Uzmanlar ise unutkanlık gibi durumlarda bireye, omega yağ asitleri, antioksidan, vitamin ve E minerali içeriğine sahip olan besinleri tüketmelerini tavsiye etmektedirler. Peki bu besinler arasında neler bulunmaktadır?

Yabanmersini tüketimi; Yapılan araştırmalar sonucu yabanmersinin bireyde yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen unutkanlığa iyi geldiğini söylemektedir. Bu gıdanın sürekli ve düzenli bir şekilde tüketiminde ise bireyde, öğrenme kapasitesi artmakta ve motor kabiliyetleri gelişmektedir. Günde bir avuç yabanmersini tüketimi kişinin beyin aktiviteleri açısından önemli bir unsurdur.

Derin deniz balıkların tüketimi; Derin deniz balıkları tabirinin içeriğinde ton ve somon balıkları gibi omega 3 yağ asidine sahip olan balıklar mevcuttur ve bu balıkların tüketimi bireyde unutkanlık problemlerini en az seviyeye indirdiği bilinmektedir. Omega 3’ün yanı sıra zengin bir protein kaynağı da olan derin deniz balıkları, bireyin genel sağlık problemleriyle karşılaşmasını da minimuma indirmektedir.

Kuruyemiş tüketimi; E vitamini ve yağ asidi içeriğine sahip olan kuruyemişler, bireyde yaşın ilerlemesi sonucu oluşan unutkanlığı engellemeye birebirdir. Bu gıdaların günde bir avuç kadar tüketimi bireyin genel sağlığı ve unutkanlık gibi durumları önlemesine yardımcı olmaktadır.

Kepekli tahıl tüketimi; Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve kahverengi pirinş tüketimi bireyde hem kolesterolün düşmesine hem de kan akışının hızlanmasına yardımcı olmaktadır. Böylece bireyin beynine giden kan miktarı düzenlenmekte ve beynin oksijen ihtiyacı yeterince karşılanabilmektedir. Yeterli oksijen miktarına sahip olan beyinlerde ise unutkanlık gibi durumlara çok az rastlanılmaktadır.

Nar Suyu tüketimi; Nar suyu bilindiği üzere iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kanserojen maddelerle vücutta iyi bir savaş veren nar suyu bunun yanı sıra antioksidan etkisiyle beyin hücrelerinin ölmesini engellemektedir ve bunun akabininde unutkanlığa iyi gelir.

Yeşil çay; yeşil çay kahvenin ardından iyi bir kafein deposu olarak bilinir. Bu durumda ruh sağlığının bozulmasına engel olur ve unutkanlığa iyi gelir. Taze demlenmiş bir yeşil çayın tüketimi bireyde antioksidan madde miktarının artmasına yol açar ve beyni korumaktadır.

Siyah çikolata tüketimi; hafızanın korunması için iyi gelen antioksidan kaynaklarından birisi de siyah çikolatadır. Birey siyah çikolata tüketimi ile, beyni korur ve unutkanlık gibi durumları minimum seviyeye indirebilir.

Ispanak tüketimi; hafıza gelişmesi açısından önemli olan folik asit ve mineralleri tek bir besin sayesinde temin edebilmekteyiz. Bu besin ıspanaktır. Ispanağın tüketimi bireyi alzheimer hastalığının gelişmesinden korumakta ve ilerleyen yaş sonucu gelişen unutkanlığa iyi gelmektedir.

Elma tüketimi; Quercetin olarak adlandırılan ve antioksidan çeşidi olan bu maddeyi içeren elma, bireyin hafızasını geliştirebilmesi için önemli bir besin kaynağıdır.

Domates tüketimi; domatesin içeriğinde bulunan Likopen muazzam bir antioksidandır ve beynin işleveselliğini artırmaktadır.

unutkanlık
unutkanlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here