Uyku Açmanın Pratik Yolları

Gün içinde yorgunluk insanların ister istemez uykusunun gelmesine neden oluyor. Uykuya karşı yapacağınız mücadele sayesinde uykusuzluk kısmen de önlenebilir. Yeni uyandığınız vakit dahi uykunuz varsa yapacaklarınız ile kendinizi toparlayabilirsiniz.

Oturuş şeklinizi değiştirin
Oturduğunuz pozisyon uykunuzu getiriyor olabilir. Pozisyonunuzu değiştirmeniz uykunuzun gitmesini sağlayabilir. Rahat yere oturuyorsanız eğer pozisyondan keyif aldığınız için uyuma hissi yaratabilir.

Aşırı soğuk ve sıcaktan sakının
Havaların durumuna göre etkilenmeniz kaçınılmazdır. Bulunduğunuz yer sıcak olması size uyku hissi yaratabilir, daha hafif ve uykunuzu getirmeyecek yere gidiniz. Uykunuz kısmen de olsa açılacaktır.

Spor yapın
Vücudunuz yorgunluk ve halsizlikten istediğiniz gibi hareket etmeyebilir. Yapacağınız spor uykunuzu kaçırdığı gibi daha dinç sağlıklı düşünür olacaksınız.

Üşüyün
Soğuk yerler uykunuzu kaçıracak, soğuğun etkisi kan akışını hızlandırdığı gibi sizi birazda olsa rahatsız edeceğinden uykunuzun açılmasını sağlar.

Heyecan
Adrenalin hormonu salgılayacağınız bir şeyler yapmanız kendinize gelmenizi sağlayacaktır. Uyku sorununu ortadan kaldırarak rahatlamanızı sağlayan etkilerdendir.

Kahkaha
Gülmek beyninizi uyardığı gibi kan akışınızın düzenli şekilde akmasını sağlar. Güldüğünüz zaman uykudan daha önemli şeyler olduğunu düşünerek hareket edebilirsiniz.

Elinizi yüzünüzü yıkayın
Mükünse soğuk suyla elinizi yüzünüzü yıkayınız, soğuk suyun uyarıcı etkisi sayesinde uykunuzun açılmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here