Uykusuzluk Sorununa Çözüm Önerileri

Uykusuzluk aile, iş, okul, çevresel ve ruhsal sorunlarla ilişkili olabiliyor. Çeşitli dönemlerde insanlar uykusuzluk sorunu çekerek kendilerini geri çekerler. Uykusuzluk hayat kalitesini etkileyerek insanların yaşamında olumsuz etki bırakabiliyor. İlerleyen durumların olması tıbbi olarak sorun yaşamasına neden olmaktadır. Uykusuzluk yaşam kalitesini düşürür. Uykusuzluk insanlarda halsizlik, yorgunluk, sağlık sorunları ve konsantrasyon bozukluklarına neden olur.

Uykusuz insan aşırı yorgun hisseder, unutkanlık, sakarlık, sinirlilik ile kendisini belli eder. Uyku sorunu, sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Uykusuz geçen günler insanların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olmaktadır.

Uyumadan önce aklınıza takılanları çözmek için kendiniz vakit ayırın. Sorunları düşünerek çözüme ulaştırmanız rahat uyku çekmenizi sağlar.

Yatakta 8-9 saatten fazla kalınması sonucunda yorgun uyanabilirsiniz. İdeal uyku süresinden fazlası insanlara yarar değil zarar getirmektedir.

Yatağa yatıldığı zaman ortalama 45-60 dakika kadar uyuyamazsa kişi kalkarak sıkıcı işlerle meşgul olması uykusunu getirir. Yorulması için yapmak istemediklerini yaparak yorulup uyuyabilir.

Uyku pozisyonunu kendinize en rahat olacak şekilde ayarlayınız, bir müddet uyuyamazsanız eğer değiştirerek rahat olan pozisyonu bulunuz.

Uyumadan 4-6 saate kadar kafein, nikotin, çikolata, şekerli yiyecekler tüketmemelidir.

Aç karnına uyunmamalı, hafiften meyve atıştırmaları ile açlığını bastırabilir.

Yatmadan önce egzersiz insanların yorulmasına neden olur.

Yatak odasında televizyon, internet gibi aktivitelerden uzak durulmalıdır.

El ve ayakların sıcak tutulması uyku getirici olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here