Uyurgezerlik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuklarda özellikle sık yaşanılan durumlardandır. Uyku rahatsızlığı olarak bilinen uyur gezerlik, ilerleyen yaşlarda insanlarda da görülebilen durumlardandır. Uyur gezerliğin nedeni yanlış uyku pozisyonu olduğundan kaynaklandığı biliniyor. İnsanlar uyur gezerlik bir hastalık değil, kişilerin uykudaymış gibi hareket etme durumlarıdır. Rüya görmeyip derin bir uykuda olarak uykusunda yürümeye başlama durumudur. Uyku sorunu yaşayan insanlarda sıkça görülen rahatsızlık, doktor kontrolü altında ilaç veya aile bireylerinin gözetiminde tedavi edilebilmektedir. Kişinin doğru yatış pozisyonunda uyur gezerliğin ortadan kaldırıldığı da biliniyor.

Uyurgezer olan kişilerin gözleri açık dolaşarak görenlerin uyuduğu bilinir. Çevresindeki seslere aldırış etmez ve yapacaklarını yapar. Kişi uyandığında ise yaptıklarının farkında olmayacağından tekrar yatağına geri dönebilir. Uyurgezer olan kişilerin uyandırılmaması gerekir, sinirli olarak vereceği tepki kesilmez. Derin uykuda olan kişiler kendilerine dikkat etmeli, arkasında kısık sesle konuşulmalı ve adını ona söyletmeniz uyanmasına yardımcı olur. Uyurgezer olan kişiler dürtülerek uyandırılması sorun yaşamasına neden olabilir.

Özellikle uyurgezerlik çocukluk dönemlerinde oluyor, yaz aylarında sıcaklıktan dolayı uyku pozisyonları değişken olabiliyor. Gün içinde kafaya takılan sorular olduğu gibi insanlar rahatsızlık duyabilir. Yetişkin kişiler özellikle stres altında olduğu dönemlerde, uyurgezerlik kendisini gösterir. Yoğun stres insan hayatını olumsuz etkilediği gibi beyin içinde karışıklara yol açarak rahatsız edebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here