Uyuz Belirtileri ve Tedavisi

Çağımızın sıkça görülen ve tedavisi olan hastalıktır. Kişiler uyuz hastalığını başka hastalıklarla karıştırarak kötü vebalı hastalık olarak görmektedir. Tedavisi mümkün ve kısa süreli olarak sağlığınıza kavuşabiliriz. Uyuz hastalığı öldürücü olmadığını bildirmek isterim. İlerleyen zamanlarda uyuz hastalığı size kaşıntı vererek özellikle geceleri çok rahatsız edecektir. Gece kaşıntılarından dolayı 1-2 saat boyunca uykunuzdan bile olabilirsiniz. Tedavisi için doktor tavsiyesine uyduğunuz sürece hastaların %75’lik oranı ilk günde iyileşme göstererek kurtulabiliyor. Kaşıntı aylardır görülebilir ama öldürücü ve önemsemediğinizden dolayı ruhsal olarak sizi rahatsız edecektir.

Belirtileri
Vücutta sivilce gibi noktalar çıkması (sinek ısırığına benzetilebilir),
Kaşıntının o noktalarda başlaması,
Gündüzleri kaşıntı olmayarak geceleri kaşıntının artması (sizi uykunuzdan uyandıracak veya uyumanızı engel olacak kadar),
Kaşıntıdan dolayı sinek ısırığına benzer noktalarda kanama olabilir,
Vücudunuzun belli bir noktasına çıkarak her bölgesine yayılması,
Kasıklar, kollar, bacaklar, karın ve göğüs bölgesinde daha çok görülür.

Tedavisi
Uyuz tedavisi mümkün olan hastalıktır. Alacağınız losyon ve ilaç sayesinde birkaç gün içinde kurtulabilir ama etkilerinin geçmesi 2-4 haftayı bulmaktadır. Uyuza sebep olan böceğin ölümü sonucunda o izler kalarak sizi rahatsız edebilir. İlk olarak sağlık ocağına giderek doktorunuza izleri gösterin, geceleri kaşıntı olup olmadığını belirtin, kaşıntıların yayıldığını anlattıktan sonra size yol göstererek uyuz olduğunu dile getirecektir. Verdiği reçetede tedavi amaçlı tüm vücudunuza sürmeniz gereken losyondan sonra tedavi başlamış olacaktır. İlk günden sonra uyuz ölerek daha sonra kullanmanıza hazır olacaktır. Devamlı olarak bir ilaç verecektir bu kaşıntıyı önlediği gibi belirtilerin yok olmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here