Menu

Vatan Nedir

Vatan Ne Demek, Vatan Hakkında Bilgi

Vatan bir milletin üzerinde yaşayıp büyüdüğü toprak parçası olup ekmeğini yediği hayatını devam ettirdiği uğrunda canını vereceği topraktır. Yerleşip yaşadığı yer vatandır. Vatan kelimesi yurt ile aynı manayı taşımaktadır.

Vatan üzerinde bir devletin hakimiyet alanı olup muhafaza ederek dış kuvvetlere karşı koruduğu toprak parçası olup insanların yaşadığı ve sınırları belli olan yerdir. İçersinde kara, deniz ve hava olmak üzere içersinde barındırır. Milletin manevi ve kültürel değerlerini içersinde barındırır. Sadece doğup büyüdüğü yer olmayarak geniş bir alan olup ülkede yaşayan kişilere vatandaş ve yurttaş denir.

Türk milleti için vatan canı olmaktadır, verdiği şehitler ile birlikte bir karış toprak parçasını canı pahasına koruyan bir toplum olmaktadır. Vatan için cahı pahasına ölüme dahi gidebilen bir milletin evlatları olup manevi değerleri oldukça yüksektir. Vatanına sahip olmak için yüzyıllar boyunca mücadele vererek sahip olmuştur kurtuluş savaşı vatanımızın sınırlarının belirlenmesinde etkili olmuştur.

vatan

vatan

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir