Menu

Vegan Nedir Kime Denir?

Vegan tüm hayvansal gıdaları, giyecekleri ve ürünleri tüketmeyen kişilere denir. Hayvanlara dair yiyecekleri hayatlarından dışlamış olan kişiler veganizm akıma dahildir. Beslenme biçimi olarak kilo vermek tercih edilebilmektedir.

Vegan hayvansal olan herşeyi hayatlarından çıkartarak beslenmelerini daha çok sebze türleri üzerinden karşılar. Et ve süt ürünleri kesinlikle tüketmezler. Arıların yaptığı ballar, tavuklardan gelen yumurtaları istemezler.

Verganlar peynir besin olarak soya sütünden yapılmış ürünleri tüketirler. Yurtdışında veganlara özel beslenme türleri bulunmaktadır. Bunlar kurabiye, poğaça gibi çeşitli yiyeceklerden oluşmaktadır. Veganizm akımına dahil olan insanlar canlıların yaşama hakkı olduğuna inanarak onlardan gelen yiyecekleri reddederler.

Sağlıklı yaşamlarını sürdürebilmeleri için bol miktarda tahıl tüketimi yapmalılardır. Gün içinde üç beş öğün sebze tüketimi ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamaktadır. Aynı miktarda baklagillerden tüketimi yaparak besin ihtiyaçları karşılanmış olur.

Veganlar beslenmelerinden dolayı B12 vitamini eksikliği yaşayabilirler. Hayvansal gıdaların yerini tutacak besinler olmadığından dolayı unutkanlık, dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşanabilir. Hayvansal gıdaların tüketilmemesi kalsiyum eksikliğine de sebep olarak sorun yaşamalarına neden olacaktır.

Dünyaca ünlü veganlar; Joaquin Phoneix, Bryan Adams, Natalie Portman, Alanis Morisette ve Pamela Anderson gibi ünlü isimler yer almaktadır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.