Verem Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Verem (tüberküloz), mycobacterium tuberculosis adındaki bakterinin neden olduğu hastalıktır. Genelde akciğerde görülen hastalıktır, diğer organlara da bulaşabilir kendisini gösterebilir. Vücuda girmesi ile kuluçka dönemine geçiş yapar, bakteri uzun bir müddet insan vücudunda kalarak hastalığı göstermeyebilir. Yaygın bir hastalık olup dünya üzerinde 1.7 milyar insanda bulunduğu düşünülüyor. Her yıl 10 milyon insan verem hastalığı kapmaktadır. Tedavisi mümkün olan, ekonomik anlamda yetersiz olan kişilerin için zorlu dönemdir.

Verem nasıl bulaşır?
Verem daha çok solunum yolu ile bulaşmaktadır. Mikrop akciğerde barındığından dolayı kapalı alanlar, öksürük, hapşırma yöntemleri ile bulaşmaktadır. Akciğerde yara oluşumuna neden olur, bakteri çoğalır ve nefes alıp verdiğimiz zaman bulaşmaya başlar. Verem mikrobu başkalarına bulaşır. Hastalık ilerlemesi ile balgamda dahi verem mikrobu bulunabilir.

Verem tedavisi
Verem hastalığında ilaç tedavisi uygulanır. Hastanın iyileşme sürecinde yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir. C vitamini bakımından bol miktarda beslenmesi sağlığına kavuşmasını sağlar. Doktor kontrolü altında gerçekleşecek tedavi de kişi moralini yerinde tutmalıdır. Tedavi sürecinde erken teşhis önemli olmaktadır.

Veremden korunma yolları
Veremden korunmak için aşı olunmalıdır. Bebelik döneminde ve ilerleyen yaşlarda aşı uygulanarak bağışıklık kazandırılmalıdır. Zararlı alışkanlıklardan (sigara, alkol, madde bağımlığı) uzak durulmalıdır. Düzenli bir hayat, spor, sağlıklı ve düzenli beslenme, moralini belli seviyede tutarak vermeden korunabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here