Menu

Vitamin Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Vitamin eksikliğinde insanlarda bir çok hastalık görünmektedir, ayrı ayrı görevleri olan vitaminleri bulamayan vücut bazı hastalıklar ve belirtilerini göstermektedir.

İnsan vücudu vitaminleri üretemediğinden dolayı yediğimiz içtiğimiz besin maddelerinden karşılamaktadır.

Vitaminler ve eksikliklerinde görülen hastalıklar;

A Vitamini; A vitamini vücudumuz için önemli rol oynamaktadır, enfeksiyonlara karşı başlıca düşman olarak vitamierdendir. Yeşil meyve ve sebzelerde bulunmaktadır.

B1 Vitamini; Sinir sistemini desteklediği gibi vücudumuzun önemli vitamininden birisi olmaktadır. Hissetmek gibi sinir sistemimizi korumakta ve kan dolaşımını etkilemektedir. Peynir, yumurta ve balık gibi besinlerde bulunmakta.

B6 Vitamini; Kan hücrelerinin çoğalması ve yenilenmesinde görev almaktadır. Böbreklerin görevlerinin düzenlemesi ve kolestrolün önemli faktörlerinden birisidir. Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendiriyor yumurta, tavuk, havuç ve yeşil sebzelerde bulunmakta.

B12 Vitamini; Hücrelerin kendi kendi yenilenmesinde faydalı olan vitamindir. Proteinlerin vücudumuz için parçalanmasını sağlamaktadırl. Süt ürünleri ve sakatatlarda bulunmakta.

C Vitamini; Bağışıklık sistemini korumaktadır, hücrelerin yenilenmesi ve diş etinizin güçlü olmasıın sağlamakta. Portakal, mandalina, limon, çilek, biber, domates gibi meyve ve sebzelerde bulunmakta.

D Vitamini; İskelet ve kemik gelişiminde önemli rol oynamaktadır,  D vitamini yeşil sebzelerde ve zeytinyağlı ürünlerde bulunmaktadır. Güneş önemli D vitamini kaynaklarından birisidir.

E Vitamini; Antioksidan özelliklere sahip olan vitamindir, kansere karşı vücudumuzu korumaktadır. Kemik yapısını güçlendirdiği gibi hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Bulunduğu sebze ve meyveler lahana, brokoli ve brüksel lahasında bulunuyor.

meyveler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir