Vücudumuzda Neden Ben Vardır

Vücudumuzun sahip olduğu ten rengi dışında oluşan küçük noktalar görürüz. Bunların rengi genelde kahverengi olup kimi zaman doğum lekesi olarak ta en başından beri bizlerle olurken zamanla ortaya çıkanlarda bulunur. İnsanların görünüş olarak sosyal yaşamlarını da etkilediği görülebiliyor.

Benler vücudumuzdaki ten rengini melanin maddesi olarak melanosit adında hücreler üretmektedir. Hücreler bir noktada toplanarak daha koyu bir noktaların oluşmasına neden olabilir bunlara tıp dilinde “ben” adı verilir.

Bazen tehlikeli olurken bazen de hiçbir zararı olmamaktadır. Bayanlar için bir güzellik olarak üst dudakta çıkması dahi halk arasında bilinir. Vücudunuzun başka yerlerinde çıkması bazen hoş bir görüntü sağlamayabilirde bir çok insan tedavi ve ameliyat dahi olmaktadır.

Her insanda 1 – 40 arasında ben bulunmaktadır. Bunlar sabit olarak devam eder ama bir insandaki benlerin sayısı hızlı bir şekilde değişiyorsa o zaman hastalık dahi olabilir. Bu durumlarda farkında olduğunuzda doktorunuza başvurarak hastalık tespit edilip tedavisi edilmesi gerekmektedir. Benleri dikkate almalısınız önemsenmediği durulmada hastalıklara dahi sebep olabiliyor.

ben
ben

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here