Menu

Vücudumuzdaki Sistemlerin Birlikte ve Eşgüdümlü Çalışmasıyla İlgili Örnekler

Vücudumuzun Eşgüdümlü Çalışması İle İlgili Örnekler, Vücutta Eşgüdümlü Çalışan Sistemlere Örnek

Vücudumuzu bir saat olarak görün çalışma sistemleri birisinde yaşanacak sorunun diğerlerini etkileyeceği bilinebilir. Sistemler eş güdülü olarak faaliyetler göstermektedir. Saniyeler içinde bir çok olaylar aynı anda gelişebilir. Vücudumuz sırrını her zaman korumuştur olayların gerçekleşmesi ile birlikte iş birliği içersinde eş güdümlü halde hareketlilik sağlar.

Duyularımızdan algılama, düşünme, koklama, yürüme, konuşmak gibi olayların hepsini aynı anda yapabilmekteyiz bu durum ise eşgüdümlü olarak çalışmayı gösterir. Birden fazla işi aynı anda yapabilmekteyiz. Vücudumuz içersinde denetleyici ve kontrol edici sistemler tarafından sağlanmaktadır. Sinir sistemlerimize gönderilen binlerce sinyal ile aynı anda işlevi yapabilirler.

Örneğin eşgüdümlü çalışmaya vücudumuzdan sindirim sistemi ile verebiliriz hormonsal, sinir, üreme, hareket gibi sistemler aynı anda çalışma gösterir. Eş güdümlü olarak birbirleri ile bağlantılı olarak görev görür. Solunum sistemimiz ile aynı anda koku alma organımız iş verir.

vücudumuz

vücudumuz

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir