Menu

Yakın Çevremizdeki Hava Toprak ve Su Kirliliğinin Etkileri

Yakın Çevremizde Hava Toprak Su Kirliliğinin Etkileri Nedir

Çevre kirliliği ile birlikte yakın çevremizde oluşacak hava, su, toprak kirliliğinin etkisi varlığını devam ettirmektedir. Çevre kirliliği yüzyıllar öncesinden başlamıştır. İnsanların ateşler yakarak ortaya çıkan duman ile hava kirliliğine sebep oldu. Tarımcılık yaparak ortaya çıkan bitkiler çevreye atıldı toprak kirliliği oluştu. Sularını doğru şekilde kullanmadılar kirliliğe neden olmuştur.

Hava kirliliği ile birlikte ortaya çıkan sülfürdioksit solunum hastalıklarına neden oluyor. Akciğer dokularımıza zarar verip sinir sistemimizi etkilemektedir. Havada bulunan nitrojendioksitler nefes almamızı zorlaştırarak astıma neden olmaktadır.

Su ihtiyacımız olan en büyük yaşam kaynağı olup vücudumuza çeşitli hastalıklar bulaşabilir. Kaynağın kirlenmesi sonucunda salgın başlar kısa zamanda yüzlerce kişi rahatsızlanabilir.

Toprak kirliliğinin oluşması ile birlikte bize meyve ve sebzeler üretilerek besin kaynağımızın en temel ihtiyacımız olur. Hastalıklar, bakteriler besinlerin tüketilmesi sonucunda ortaya çıkar hayatımızı etkiler.

Oluşan çevre kirliliği hayvanların dahi hayatını tehdit eder.

çevre kirliliği hava su toprak

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir