Yapay Zeka Nedir? Korkulacak Bir Şey midir?

Hemen tüm evlerde, işyerlerinde kullanılan bilgisayarların, ellerden düşmeyen akıllı telefonların, tabletlerin teknoloji devriminin en iyi ürünleri olduğunu biliyoruz. Bunlardan başka yaşamımıza girmiş ve yokluğunu düşünemeyecek kadar benimsemiş olduğumuz birçok makine ile birlikte yaşamaktayız. Tüm bu ürünlerin on veya yirmi yıl öncekilerle kıyaslaması yapılırsa nereden nereye gelindiği ortadadır. Halen tüm hızıyla devam eden çalışmalarla görmeye ve kullanmaya alıştığımız, yaşamımızı kolaylaştıran, zaman kazandıran, daha az güç harcamamıza yarayan, insan zekâsına yakın düşünme, öğrenme, karar verme yeteneklerine sahip olan makineler üretilmeye çalışılmaktadır. Peki, acaba yapay zekâ ne işe yarar, yapay zekâlar insan zekâsından daha öne geçebilir mi, konuyu biraz daha derinleştirip açıklamaya çalışalım.

Yapay zekâ hayatımızda mı?

Şu an gelişmiş bilgisayar sistemleri belli durumlar için programlanmış, ufak çapta işlemler yapabilmektedir. Bu yapay ama yetersiz bir zekâdır. Daha ileri sistemlerin yapılamayacağını kimse söyleyemez. Bilgi depolama, yükleme kapasiteleri yüksek bilgisayar sistemleri yapılabilmesi mümkündür. Yapay zekâ uygulamaları endüstriyel ve askeri alanda kullanılmakta ve araştırılmaktadır.

Yapay zekâ hangi alanlarda kullanılıyor?

Robotbilim alanında kullanılan yapay zekâ ile insan benzeri özelliklere ve kapasiteye sahip robotlar üretme çalışmaları bulunmaktadır. Yapay sinir ağları oluşturabilme, sesleri tanıyabilme, dilleri anlayabilme, çeviri yapıp otomatik olarak metin üretebilme, çeşitli görüntüleri işleyebilme ve sanal gerçeklik alanlarında kullanılmakta, geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Yapay zekâ hangi amaçla üretilir?

Bilgisayarları kullanarak insan beyinin üstün işlevleri daha iyi tanınmakta, çözümlenmektedir. İnsan beynine yakın yetenekte, karmaşık problemleri çözebilecek bilgisayarlar yapılması amaçlanmaktadır. Böylece çok özel bilgiler bir sistemde toplanıp gerektiğinde işlenebilecektir. Gelecekte olması istenen bilgi toplumu da yapay zekâ ile gerçekleşecektir. İnsanların birçok alanda işlerine yardım edebilecek zeki insanımsı robotlar üretmek, bilimsel araştırmaları kolaylaştırmak yapay zekânın amaçlarındandır.

Yapay zekânın geleceği

Şimdi gelelim yapay zekâ korkulacak bir şey mi, sorusuna. Şu an için yapay zekâlar insanlık yararına tasarlanıp kullanılsa da bazı uzmanlar tarafından sistem suiistimal edilmeye çok açık görünmektedir. Tüm gelişmelere rağmen şu ana dek yapay zekâ yazılımlarının hiçbirinin kendi farkına vardığını söylemek de mümkün değildir. Yapay zekâ uzmanları böyle söylese de son zamanlarda yapılan değerlendirmelere göre yapay zekânın geliştirilmesi bu hızla sürerse gelecek zamanlarda insan zekâsıyla yarışabilir boyuta gelmesi kaçınılmazdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here