Yazın Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Mevsimlerin değişmesi ile cildimizin beklentileri de değişecektir. Yaz aylarında bakım konusunda cildimizle daha çok ilgilenmemiz, zaman ayırmamız ve uğraşmamız gerekebilir. Cildimizin yazın sıcaklarından etkilenmemesi adına fazlası ile dikkat edilmelidir. Cildimizi yaz aylarında hazır tutarak olumsuz etkilere karşı korumuş oluruz. Bakımını ihmal etmeden yapacaklarımız cildimizi daima korur ve zararlarını önler.

Yaz ayında havaların ısınması sıcaklıkların insanları bunaltıcı hale getirmesi ile cildimize de zarar verir. Güneş lekelerinin oluşması, çeşitli hastalıkların baş göstermesine nedendir. Cildimizin kurumasına ve yanmasına karşılık güneş koruyucu kremler kullanılabilir. Sıcak bölgelerde yaşayan kişiler özellikle cilt bakımlarında daha fazla dikkat etmelidir. Vücudumuz su kaybı yaşamasından dolayı baygınlık durumlar yaşanır, cildimizde kuruma ve döküntüleri önlemek adına ise mutlaka güneşten korunmalıyız. Güneşin en etkili olduğu zamanlar 12:00 – 15:00 saatleri arasında gölge alanda durmalı ve evden çıkmamalıyız.

Sıcaklardan dolayı terleme olacağından giydiğimiz elbiseler pamuksu olmalıdır. Açık renkte elbiseler güneş ışınları yansıtacağından dolayı sıcağı fazla hissetmemizi de önler. Boyun ve yüz bölgelerin sıcaktan dolayı yanmaması için büyük örten şapkalardan kullanmalıyız.

Kullanılan makyaj malzemeleri kimyasallar içerdiğinden dolayı yazın daha fazla etkilenebilirsiniz. Ağır makyajdan sakınılmalı hafif makyajla cilt güzelliğimizi de sağlamış oluruz.

Yazın dengeli ve düzenli beslenmek önemlidir. Yağlı yiyeceklerden uzak bir şekilde beslenmemize dikkat etmeliyiz. Bol sulu, soğuk ve hafif yiyeceklerin tüketilmesi gerekebilir. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineralleri karşıladığımız sürece korunmuş oluruz.

Kişiler özellikle yaz aylarında sigara ve alkol kullanımı arttırdıktan dolayı ciltleri zarar görür. Yaşlanma, buruşma, sarkma gibi etkilerin ortaya çıkmasına nedendir. Spor yapan kişiler vücutlarını daha dinç ve sıkı tutabilirler. Özellikle formda kalmak isteyen kişiler yaz aylarında kendilerine çok daha dikkat ederek bunu sağlamaları mümkündür.

Yazın El Bakımı

Ellerimiz güneşte fazlası ile kalacağından dolayı dikkat edilmelidir. Güneşin zararlarından etkilenmemesi için güneş kremi sürülebilir. Eldiven kullanılmamalı ama gün içinde ellerimizi ıslatarak koruyabiliriz. Yazın el bakımı yöntemlerinden birisi ise kahve telvesi kullanılmasıdır. Ellerinize doğal olarak sürerek yaklaşık 15 dakika kadar beklettikten sonra yıkamanızdır.

Yazın Ayak Bakımı

Yazın sıcaklardan en çok etkilenen yerlerimizden birisi ayaklarımız olmaktadır. Doğru şekilde ayak bakımı yapılmaması topuklarda çatlaklar, kötü kokular, tırnaklarda kırılmalar ve mantar oluşumuna nedendir. Özel bakım kremleri ve günlük olarak ayakların yıkanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Bakımlı bir ayak istiyorsak eğer şunlara dikkat etmeliyiz;

Ayağınız büyük ve küçük gelen ayakkabıları tercih etmemeliyiz.
Yanlış seçilmiş ayakkabılar nasıra ve benzeri rahatsızlıklara sebep olabilir.
Son zamanlarda moda olan plastik yağmur çizmelerinden uzak durulmalı. Ayağınızın yapısını bozacağından dolayı sağlığınızı olumsuz etkiler.
Ayak bakımında en pratik çözüm evde ayak bakımı yapmaktan geçiyor.
Ayaklarınızın topuklarındaki çatlamalar görüntüyü bozacağından dolayı duştan sonra ve haftanın belirli günleri krem ile masaj yapılabilir.
Her banyoda ve banyodan sonra topuklarda oluşacak rahatsızlıkların önüne geçilmelidir.
Pedikür yaptırıyorsanız eğer uzmanlara yaptırılmalıdır, ölü deriyi alırken canlı derinin zarar görmemesi gerekmektedir. Evde yanlış yaparsanız kötü ve sağlıksız görünebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here