Yazın Dövme Bakımı Nasıl Yapılır?

Dövmeler vücudumuzda hoş görüntü oluşturmasına rağmen bakım ve ilgi istemektedir. İlkbahar ve yaz aylarında ilk bir hafta dövme bakımını doğru şekilde yapılmalıdır.

Boya enjekte edilen derinin üstünde kabuklanma olacaktır. Derinin olduğu kısımda ince kabuğu atarken doğru şekilde dövme kremi kullanılması gerekmektedir. Dövmeci tarafından verilen krem sayesinde yumuşatacak ve derinin atılmasını kolaylaştıracaktır. Dövme kuruduğu hissedildiği zaman tekrardan 3-4 defa kullanılması gerekmektedir. Dövmenizin sağlıklı ve doğru şekilde yapılması önemlidir. Ortalama bir haftayı geçtikten sonra yaz aylarında daha fazla kuruyacağından vazelin gibi kremlerle dövmemizi destekleyerek koruma sağlayabilirsiniz.

Yaz aylarında dövme yapılınca güneşe çıkılabilir ama güneş ışınları dik geldiği zaman dikkatli olunmalıdır. Yüksek faktörlü güneş kremi kullanılabilir yada gölgede kalarak dövmenin güneş ışığından zarar görmesi önlenebilir. Dövme vücudun her tarafında yapıldığı gibi korunmalıdır. Doğru bakımı yapıldığı sürece dik gelen güneşten sakındığımızda herhangi zararı olmamaktadır.

Dövme yapılması ile ilk 4 hafta güneşe maruz kalmadan korunması gerekmektedir.

Dövmeyi tahriş edebileceğini düşündüğünüz dar kıyafetler, bandana gibi aksesuarlar giyilmemesi gerekmektedir.

Duş alırken dövmenin olduğu bölgenin kese ve lifle temizlenmemesi gerekmektedir.

Dövme yapılan bölge iyileşme göstermesi ile kabuklanmayı önlemek için bir süre daha krem sürülmeye devam edilmelidir.

Dövme yapılan bölgenin mikrop kapmaması için kedi, köpek gibi hayvanlardan uzak durulmalı, hijyenik olarak korunması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here