Yazın Hangi Besinler Tüketilmeli

Yaz ayları ile meyve ve sebzelerde değişiklik olduğu gibi sağlığımıza dikkat etmek için doğru besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Kış aylarının soğukluğundan kurtulmamız gibi havaların ısınması yediğimiz yiyeceklerin değişmesi gerektiğinin habercisidir. Doğru beslenme ile yaz aylarını rahat bir şekilde geçirdiğimiz gibisi vücut sağlığımızı korumamız mümkündür.

Yaz ve kış ayların fark etmeksizin günde 6 öğün beslenerek sağlığımızı korumalıyız. Mevsim sebzelerine göre doğru şekilde tüketilmeli olmalıdır.

Örneğin yazın sabah kahvaltısında peynir, domates, tam buğday ekmeği tüketmek vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Ara öğünlerden olan yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan kavun, karpuz ve üzüm tüketimi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Vücudumuzun mevsime de uyum sağlaması adına tüketmeliyiz.

Öğlen olarak hafif yağlı ve etli sebze yemekleri tüketilebilir. Ek olarak yoğurt, salata gibi lezzetler dahil edilebilir.

Kişiler öğleden sonra tüketimimiz kuruyemiş ağırlıklı olarak fındık, badem, ceviz olabilir. Yaz aylarında taze olacağından dolayı mutlaka tüketilmelidir.

Sofralarımızdan asla balığı eksik etmiyoruz. Yaz ve kışın mutlaka haftada iki öğün sofralarımızda balık olmasına özen göstermeliyiz. Akşam öğünü veya öğlen yemeği olarakta sayılabilir.

Gece olarak tüketeceğimiz öğünler ağırlıklı olarak meyve olmalıdır. Yemek ve yağlı yiyeceklerden uzak durarak kendi sağlığımızı korumamız mümkün olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here