Yemekten Sonra Yapılmaması Gerekenler

Alışkanlıklar hepimiz için vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Bunlardan birisi yemekten sonra yaptıklarımızdır. Doğru bildiğimiz ama yanlış olan alışkanlıklara karşı dikkat edilmelidir. Sindirim sistemi henüz siz yemek yemeye başlamadan önce harekete geçerek midenizdekileri sonuna kadar sindirmeye başlayacaktır. Gördüğünüz yemekler, aldığınız kokular ve düşündükleriniz doğrudan sindirim sistemini etkiler. Aç olmadığınız halde kısa sürede acıkmanız mümkündür. Yemekten sonraki alışkanlıklarınız çok kötü olmasa da neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Dişlerinizi fırçalamayın
Yatmadan önce ve uyandığımız zaman dişlerimizi fırçalıyoruz. Günde iki defa diş fırçalamak ideal olurken bu sayıyı her defasında arttırmak dişlerimizde aşınmaya sebep olacaktır. Yemekten sonra hemen dişlerin fırçalanması diş minesine zarar verecektir. Ortalama olarak 30 dakika kadar bekledikten sonra dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Çok su içmek
Uzmanlar günlük olarak 2,5-3 litre su içmeyi önerse dahi yemekten sonra suyu fazla kaçırmak sindirim sistemi sağlığı için iyi değildir. Midenizde bulunan asit ve safra doğal düzeylerde olurken çok su içmeniz sindirimin yavaşlamasına ve mide kramplarına sebep olabiliyor.

Araba kullanmak
Sindirimin gerçekleşmesi için kana ihtiyacı vardır. Kan hareket ederek sindirim sistemine destek vermektedir. Yemekten hemen sonra araba kullanmak gibi hatalara düşerseniz yorgunluk, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku ile karşılaşabilirsiniz. Araba kullanmadan kaçının, bir süre bekledikten sonra kendinizi canlı hissediyorsanız araba kullanabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak
Yemeğin hemen ardından eritmek için yürüyüş yapmak sağlıklı görülse dahi unutulmuş olan bir şeyi tekrar gün yüzüne çıkarmalıyız. Sindirim sisteminde bulunan besinlerin absorde etmesini zorlaştırır. Sağlıklı şekilde sindirim yapmış olmadığınız gibi daha uzun süreli olarak vücudunuzda kalır.

Uyumak
Yemeğin ardından hemen uyunması mide kapakçıklarının açılarak asit ve yemeğin yemek borusuna gelmesine neden olur. Yemek borusuna gelmesi boğazınızda yanma ve ekşi suyun hissini oluşturur.

Sigara içmek
Sigara her ne kadar zararlı olsa dahi yemekten sonra içilen daha zararlı olmaktadır. Yediğiniz yiyecekleri sindirmeye başlayan midenize gelecek olan zararlı kimyasallar sindirim ile vücudunuza daha çok zarar verir.

Banyo yapmak
Yemek yedikten sonra kan midemize toplanarak sindirim sistemini destekler. Buna bağlı olarak yemeğin hemen ardından yapılan banyodan dolayı bayılma, baygınlık hissi hissedilebilir. Önce banyonuzu yapın ve daha sonra yemeğinizi yemelisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here