Menu

Yerel Yönetim Birimleri Nelerdir

Yerel Yönetim Birimlerinin Görevleri, Yerel Yönetim Birimleri Nedir, Yerel Yönetim Birimleri Görevi Nedir Kısaca

Yerel yönetimler hizmetlerin yönetilmesi için gerekli olan metotlardan birisi olarak kabul edilir. Yere yönetimde üye ve yöneticilerin, yönetecekleri çevrenin halkın içerisinde seçilmektedir. Seçilen kişiler bölgesel olara sorunları çözebilmek için bulunmaktadırlar.

Anayasanın tanımladığı yönetim yerel yönetim biçimleri şöyle olmakta;
İl Özel İdareleri
Belediyeler ve Köy İdareleri

Yerel Yönetimlerin Görevleri

Belediyelerin Görevleri
Kentin belli başlı sorunları ile ilgilenmek. Bu sorunların tespiti ve giderilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Su, elektrik, doğalgaz gibi hatların sağlıklı olarak işlediğinin takibini yapmalıdır. Çevrenin ve doğanın temizliğinden sorumlu olmaktadırlar. Şehir içerisinde ekonomik işleri kontrol altına alıp halkın temel ihtiyaçlarına sahip çıkmalı. Sağlık hizmetini devamlı kontrol etmeli. İnsanları spora teşvik edip onların sağlıklı faydalı bireyler haline getirmelidir.

Köy Muhtarlıklarının Görevleri
Köy içinde nüfus kayıtlarını tutmalı. Salgın veya herhangi bulaşıcı hastalıkta sağlık birimlerine haber vermeli. Doktor olmayan kesimlerde doktor ihtiyacı için çalışmalar yapmak. Hükümet tarafından verilen yardımları hak sahibine ulaştırmak. Asker olacak kişilerin evraklarını ayarlamak ve yetkili kişilere bildirmek. Köyün asayişini sağlayarak gerektiği durumlarda yetkilileri haberdar etmeli.

İl Özel İdaresinin Görevleri
Yasanın verdiği yetkiler doğrultusunda hizmetler karşılanmalı. Belediye tarafından verilecek olan hizmetlerin adil ve eşit şekilde dağıtıldığını takip etmeli. Halkın ihtiyaçlarını karşılayıp yaşam kalitesini yükseltmelidir.

yerel yönetim birimleri

yerel yönetim birimleri

6 Yorum
  1. eylül 17 Nisan 2016 / Cevapla
  2. eylül 17 Nisan 2016 / Cevapla
  3. Gizem 19 Nisan 2016 / Cevapla
  4. selvihan 22 Nisan 2016 / Cevapla
  5. ziyaretçi 23 Mart 2017 / Cevapla
  6. abdullah 28 Mart 2017 / Cevapla

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.