Ylang Ylang Yağı Nedir

Güney Asya’daki yağmur ormanlarında yetişen bitkilerden elde edilen yağdır. Yapı narin ve öz olarak kaliteli yağ özüdür. Bitkinin iki farklı dokusu olması iki farklı yağ özüne ulaşılmasını sağlar. Üst bölgeler daha tatlımsı, alt bölgeler daha acımsı olan ylang ylang yağı elde edilir. Ylang ylang oluşumunda cananga çiçekleri toplanarak buhar sistemi ile damıtılmaktadır. Ağaç 40 metrelik uzunluğa ulaşabilir, oval yapıya sahip, sivri uçları bulunan parlak yaprakları vardır. Ağaçtan daha çok parfümlerde kullanılan öz çıkartılmaktadır. Bitkisel ilaçlar, bitkisel terapilerin yapılmasında tıp alanında kullanılır. Vücut losyonları, farklı kremler, farklı esanslar yapılmaktadır.

Ylang Ylang yağının faydaları?

Ylang ylang yağında testler sonucunda bol miktarda afrodizyak etkisi olduğu tespit edilmiştir. Erkekler de ve bayanlar da aynı etkiyi yaratmaktadır. Kişisel olarak bazı özellikle yabancı ülkelerde evli çiftlerin gece birlikte kalacakları zaman yataklarının kenarlarına ylang ylang çiçekleri konmaktadır.

Kadınların fiziksel gerginliklerini alarak zihinsel rahatlama içi ylang ylang yağı kullanılmaktadır.

Normal şartlarda ruhsal olarak kendimizi huzursuz, mutsuz, uykusuz, gergin, sinirli hissettiğimiz zaman ylang ylang yağı kullanılarak sakinleştirici etkilerden faydalanılır. Kişi kendini iyi hissederek gerginliklerden kurtulur.

Ylang ylang yağı saç ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Cilde sürülen yağ gerek yumuşaklık, gerginliği azaltıcı ve besleyici etkiye sahiptir. Sivilce ve siyah noktalardan korunmaya yönelik etkilere sahiptir. Saç yapısını olumsuz etkilemekten koruyarak uçlarına bakım yapar, kırıkları onarır saçın daha sağlıklı kalmasını sağlar.

Ylang ylang yağı nasıl kullanılır?

Masaj amaçlı kullanımı: Kullanılan yağların içerisine ekstradan oranlama yaparak 10 ml.’lik yağlar için 5 damla ylang ylang yağı ilave edilebilir.

Banyo amaçlı kullanımı: Küvetin içini 10 damla ylang ylang yağı ekleyerek sakinleştirici etkisini 15 dakika kadar suyun içinde dinlenin.

Cilt için kullanımı: Yüz pomatlarınızın içine 2 damlalık ylang ylang yağı damlatarak cildinizin daha canlı sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here