Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler

Eğer sürekli olarak günlük hayatınızda yorgunluk çekiyorsanız bu durumun nedeni yediğiniz besinlerden kaynaklanıyor olabilir. Vücudunuz için gerekli olan protein, mineral ve vitamini almadığınız takdirde gün içerisinde bazı halsizlik durumları ortaya çıkacaktır. Bu durumun önüne geçmek için, doğru besinleri tüketmeli ve enerjinizi arttırmalısınız.

Yorgunluğa İyi Gelen Yiyecekler
Protein: Vücudun ana yapı taşları proteinlerdir. Protein bakımından zengin gıdalarla beslenerek, gün içerisinde motivasyonunuzu ve enerjinizi arttırabilirsiniz. Protein en çok sığır eti, yumurta ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Fakat bu gıdalar tüketilirken oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü fazla tüketilmeleri halinde yarardan çok zarar vereceklerdir. Bu durumun önüne geçebilmek için genellikle protein kaynağı olarak tavuk eti ve fasulye gibi kolesterol seviyesini yükseltmeyen gıdalar tercih edilmelidir.

Yoğurt: Yoğurt sindirimi oldukça kolay olan zengin bir protein kaynağıdır. Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra ayrıca sindirimi de kolaylaştıran yoğurt, anti bakteriyel etkiye de sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini oldukça güçlendiren yoğurt, kronik yorgunluklara da iyi gelmektedir.
Kompleks Karbonhidratlar: Vücutta ilk olarak tüketilen enerji kaynakları karbonhidratlarıdır. Bu besin maddeleri vücutta az olarak bulunursa kan şekerinin düşmesine ve halsizliğe neden olabilmektedirler. Yeterli miktarda karbonhidrat alabilmek için nişastalı besinler, sebze ve meyveler, kepekli tahıllar tüketebilirsiniz. Özellikle yoğun kas aktiviteleri sırasında ihtiyaç duyulan glikojenin çabuk bir şekilde sentezlenmesi için karbonhidratlara ihtiyaç duyulur ve eksikliğinde kas aktivitelerinde yavaşlama yani yorgunluk ortaya çıkar.

Su: Kronik yorgunluklarla baş etmenin en önemli yolu su içmekten geçer. Vücut içerisindeki hücreler susuz kaldığı zaman sentez ve parçalama işlevlerini yerine getiremezler. Bu sebeple enerji üretiminde yavaş kalan hücreler kasların ihtiyacına yetişemez ve vücutta yorgunluk hali görülür. Bunun için gün içerisinde bol miktarda su içilmelidir. Bu miktar fiziksel aktiviteye bağlı olsa da ortalama olarak 8 su bardağı kadardır.

Demir: Yetersiz ve dengesi beslenen insanların en büyük sorunlarındandır demir eksikliği. Eğer vücut hücreleri demir eksikliği çekerlerse kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi azalır ve organlara yeteri kadar oksijen gidemez. Bu sebeple de genel aktiviteler aksar ve yorgunluk hissi yaşanır. Demir ihtiyacını et, balık ve yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketerek giderebilirsiniz.

yorgunluk
yorgunluk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here