Menu

Yüksek Mahkemelerin Görevleri Nelerdir

Yüksek Mahkemeler Hangileri, Yüksek Mahkemelerin Görevleri Nelerdir Kısaca

Türkiye Cumhuriyet’i anayasasına göre yüksek mahkemeler gerek devlet büyüklerini dahi yargılama hakkını kendilerine saklı tutuyorlar. Bunlar arasında en büyüğü Anayasa Mahkemesi olmaktadır.

Anayasa: TBMM içtüzüğünü kontrol eder anayasa uygun olmadığına kanaat getirirse yasanın iptaline karar verir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından şikayet edilirse yüksek divan olarak görev yapar Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu, Başbakan gibi yüksek yargı üyelerinin yargılanmasını karar verir. Anayasa değişikliğinde verilen kararların uygun olunmamasından dolayı iptaline yönelik kararları verebilir.

Yargıtay: mahkemelerin verdiği kararlar hakkında son incelemenin yapıldığı yerdir kanun gereğice itiraz edilen davalar buraya gelerek son karara bağlanır.

Danıştay: idari mahkemelerin verdiği kararlar doğrultusunda hükümlerin incelendiği merciidir.

Askeri Yargıtay: askeri mahkemelerin verdiği kararların inceleneceği son mercii olarak görev yapar.

Sayıştay: bütçe gibi konuların davalarına bakıldığı TBMM adına denetleme, hesap işlemlerinin kesin olarak verildiği ilk ve son mahkemedir.

Uyuşmazlık Mahkemesi: askeri ve sivil mahkemelerin verdiği kararlarda uyuşmazlık olduğunda bu mahkemelerde dava sonuçlandırılır.

anayasa mahkemesi

anayasa mahkemesi

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir