Menu

Yumurtanın Faydaları Nelerdir

Besin değeri olarak anne sütünden sonra en önemli besin kaynağımız yumurtalardır. Tavuklardan doğal olarak elde edilen yumurtalar oldukça önemi protein, karbonhidrat ve minerallere sahiptir. Vücudumuzun ihtiyacı olan çeşitli ihtiyaçları bu sayede karşılayabilir oluruz. İnsanların beslenme alanında protein ihtiyaçlarını yumurtalar sayesinde karşılar olurlar. Vücuda alınması ile gerekli ihtiyaçlar karşılanmış olmaktadır. Yumurtanın içindeki “elzem amino asitler” vücudumuzda üretilmediğinden dolayı ihtiyacımızı dışarıdan karşılamalıyız. Gerekli sağlık ihtiyaçlarını sağlamak için yumurta tüketilmesi gerekmektedir. Vücuda alınacak protein olarak yüzde ellilik oranda gereklidir. Beslenmemiz açısından en önemli gıdalardan biri yumurtalar olmaktadır.

Yumurtalar hakkında bugün sağlık sorunlarına sebep olduğu belirtilir, asılsız iddialar insan sağlığının doğru şekilde olmasını engellemektedir. Kalp hastalıkları, tansiyon ve belirli organlarda yağlanmaya neden olabileceği öne sürülse de yumurta bunlara sebep olmamaktadır. Her şeyin çoğu zarar olduğu gibi yumurta ile beslenirken buna dikkat etmeliyiz. Vücudumuzun gelişmesi sporcuların günde 6-8 yumurta yediklerini düşünürsek tüketmede oldukça faydalı olduğunu düşünürüz. Sağlam vücuda sahip olmak isteyen insanların özellikle beslenmelerinde yumurtalara yer verdiğini görüyoruz.

Yumurtaların faydaları nelerdir?

Yumurtanın içinde A, B, D, E vitamini dışında bir çok vitamin bulunur. Yumurtanın beyazı ve sarısının faydaları saymakla bitmediğinden ikisi beraber tüketilmelidir. Sarısında A vitamini sindirim sistemini destekler, diş yapısını kuvvetlendirir, kemik gelişimini sağlar, gözlerimizin iyi görmesini sağlar, hücrelerin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

E vitamini vücudumuza girebilecek mikroorganizmaların bağışıklık sistemi tarafından önlenmesini destekler. Vücudumuz E vitamini alması sonucunda oksidasyon önleyici yaratır.

D vitamini metabolizmanın sağlıklı olarak çalışmasını sağlamaktadır. Çocuklar tarafından D vitamini oldukça önemlidir. Vücudun üretemediğinden dolayı dışarıdan alınması gerekir. Yumurta ile günlük D vitamini ihtiyacının bir kısmını karşılayabiliriz.

Yumurta içindeki kolin direk beyne ve diğer fonksiyonlarımıza etki eden maddedir. Beyinsel fonksiyonların daha sağlıklı çalışması için gereklidir.

Halk arasında “HDL” iyi kolesterol seviyesi yumurta tüketimi ile yükselmektedir. HDL seviyesinin yükselmesi felç durumuna neden olabilmektedir. Kalp hastalarının yakalanma ihtimali olan yumurta türlerindendir. Yumurta tüketmeyen insanlara göre kalp riskine yakalanma oranları daha düşüktür. Yapılan bilimsel çalışmalara göre günlük 2 adet yumurta yenmesi 1,5-2 ay sonra kolesterol seviyesini %10 oranında yükseltmektedir. Yumurta kolesterolü yükselttiğine bu konuda anıya varabiliriz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.