Menu

Zekatın Sosyal Barış Açısından Önemi Nedir

Zekat Vermenin Önemi, Zekat Sosyal Barış Açısından Önemi Nedir dünya üzerinde sahip olduğunuz malların değerini bilmelisiniz vereceğiniz zekat size geri olarak dönecektir. Unutmayınız ki yaptığınız her iyilik Allah tarafından görülmektedir.

Dinimiz için önemli olan zekat malımızın 40’da 1’ini yani 100 TL de 2,5 TL’nizi fakirlere vermeniz gerekmektedir. Zekat Allah rızası için verilmektedir paranıza kirlilik karıştıysa temizliği, bereketi, artması, çoğalması anlamına gelir. Her insanın mutlaka hesaplamasını yaparak vermesi gereklidir.

Zekatın verilmesi ile birlikte zengin ve fakir arasındaki farklar azalarak güzel bir hayat yaşanması sağlanmaktadır. Müslümanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygusunun gelişmesi imkan verir. Zengin bir kişi zekatını verdiğinde fakiri korumuş olur o kişinin ihtiyaçları karşılanır ve karnı doyar. Fakir kişiler ise duaları ile minnet duyar. Böylece toplum içersinde kardeşliğin bağların gelişmesi sağlanmaktadır. Fakir olanlara bir imkan sağlandığı gibi insanlar arasında barış olup düzen korunmuş olmaktadır.

zekat

Zekat İle İlgili Ayetler

Bakara / 267. Ey iman edenler! Kazandıklarınızın iyilerinden ve rızık olarak yerden size çıkardıklarımızdan hayra harcayın. Size verilse, gözünüzü yummadan alamayacağınız kötü malı, hayır diye vermeye kalkışmayın. Biliniz ki Allah zengindir, övgüye lâyıktır.

Rum / 39. İnsanların mallarında artış olsun diye verdiğiniz herhangi bir faiz, Allah katında artmaz. Allah’ın rızasını isteyerek verdiğiniz zekâta gelince, işte zekât veren o kimseler, evet onlar (sevaplarını ve mallarını) kat kat arttıranlardır.

Tevbe / 79-80. Sadakalar hususunda, müminlerden gönüllü verenleri ve güçlerinin yettiğinden başkasını bulamayanları çekiştirip onlarla alay edenler var ya, Allah işte onları maskaraya çevirmiştir. Ve onlar için elem verici azap vardır. (Ey Muhammed!) Onlar için ister af dile, ister dileme; onlar için yetmiş kez af dilesen de Allah onları asla affetmeyecek. Bu, onların Allah ve Resûlünü inkâr etmelerinden ötürüdür. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez.

Bakara / 254. Ey iman edenler! Kendisinde artık alış-veriş, dostluk ve kayırma bulunmayan gün (kıyamet) gelmeden önce, size verdiğimiz rızıktan hayır yolunda harcayın. Gerçekleri inkâr edenler elbette zalimlerdir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir