Menu

Zeki Alasya Kimdir

Zeki Alasya Hayatı Kısaca, Zeki Alasya Kimdir Kısa, Zeki Alasya Biyografi

Türk tiyatro, dizi ve sinema oyuncularından olan Zeki Alaysa büyük usta oyunculardan birisi olarak gösteriliyor. Çoğumuzun çocukluğu onun filmlerini seyrederek geçmiştir başarılı üstadımız bir çok yapımda rol alarak Yeşilçam filmlerine ismini yazdırmıştır.

Zeki Alaysa, 18 Nisan 1943 İstanbul ilinde dünyaya gelmiştir. Eğitimini Robert Koleji’nde mezun olarak sanat hayatına atılmıştır. İlk yıllarında amatör olarak tiyatroculuk hayatı MTTB’de başlamıştır. Bir süre tiyatro eğitimi aldıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosunun kurdular. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasının muhteşem ikilisi olarak gösteriliyordu. Birlikte bir çok yapımda rol almışlardır neredeyse ayrı filmleri çekilmedi. İlk yapımı olan Karaoğlan ile tanınmaya başladı onu takiben Sev Kardeşim filminde rol alarak profesyonel oyunculuk hayatına atılmıştır.

2010 yılında Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştır.

Arka Sokaklar dizisinde konuk oyuncu olarak rol aldı. Günümüzde Kanal D ekranlarında yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Urfalı bir ağayı canlandırmaktadır. Kendisine uzun ömürler dileriz.

zeki alasya

zeki alasya

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir