Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Zeytinyağı, zeytin ağacının zeytinlerinden elde edilmektedir. Doğal olarak herhangi bir katkı maddesi karıştırılmanda toplanarak karışımlar sayesinde elde edilmektedir. Zeytinyağı kullandığımız bir çok yağdan daha lezzetli ve sağlıklıdır. Sıvı yağ olması bakımından kalp dostu olarak vücudumuzu korumaktadır. Doğal zeytinyağları diğerlerinden daha değeri ve anlamlı olmaktadır.

Zeytinyağının faydaları;
Karaciğer dostu olup, sarılık, kolesterol gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Kan pıhtılaşmasına yönelik koruyucu etki sağlar. Beyin fonksiyonlarını düzenlediği gibi sağlıklı çalışmasını sağlar. Zeytinyağları oldukça şifalı olduğu gibi çiçeğinden sabununa kadar hayatımızın her alanında aktif şekilde kendisini göstermektedir.

Kanser önleyici etkisi bulunarak, vücudumuzu kanser oluşumuna sebep olan hücrelerden korur. Köpek balıklarında bulunan sgualene adındaki madde zeytinyağında bol bulunması insan sağlığını korur.

Hücre koruyucu etkisi sayesinde, hücrelerin yenilenmesi, onarımı ve bakımını yapmaktadır.

Zeytinyağı üretiminde ısı ile temas edilmesi gerektiğinden dolayı sızma olanları tüketilmelidir.

Soğuk, sıcak fark etmeksizin tüketilmesi durumunda sindirim sistemini destekler. Mide asidinin miktarını azaltarak kişilerde rahatlama sağlamaktadır. Yemek öncesi ve sonrası bir kaşık zeytinyağı sayesinde sağlıklarına kavuşabilirler. Sindirim sistemi sorunu yaşayanlar mutlaka zeytinyağlı yemekler yemelidir.

Safra kesesini koruyucu etki sağlamaktadır, safra kesesini uyararak safra taşının oluşumunu engelleyici etkisi vardır.

Sabah kahvaltıda zeytin yada peynire dökülerek tüketilebilir. Kronik olarak kabızlığa iyi geldiği gibi basuru da azaltmaktadır.

Kötü kolesterolü önleyici etkisi sayesinde, kolesterolü dengede tuttuğu gibi rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here