Okul

1 Mayıs İle İlgili Yazı

1 Mayıs Hakkında Yazı, 1 Mayıs İle İlgili Makale

İşçi bayramı olarak tüm dünyada kutlanan özel günlerden birisidir. İşçiler kendilerine yapılan haksızlıklara karşı birlikte olarak seslerini duyurur olanları anlatırlar. Ülkemizde 1 Mayıs İşçi Bayramı olarak simgesel kutlama yerlerinden birisi taksim meydanıdır. İlk olarak bayram 1923 yılında kutlanmaya başlamıştır 2008 yılından itibaren ismi değiştirilerek “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.

Bugünün özelliği ile birlikte Google arama motorunda özel bir logo ile birlikte 1 Mayıs şenliklerine değinerek her yıl farklı logolarla kendisini gösteriyor. Google işçilere büyük bir jest yaparak bugüne özel bir logo hazırlayacaktır.

İşçi bayramı ilk zamanlar 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde ağır işlerde çalışan taş ve inşaat işçilerinin günlük 8 saat çalışmak istemesi ile birlikte başlamıştır.

Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde toplanan işçiler günde 12 saat haftada 6 saat çalıştırılmalarına karşı eylemlerde bulundular. Siyah ve beyaz insanların kol kola girerek yaptıkları gösterilere yarım milyona yakın kişi katılarak işçilerin hakları olduğunu bir kez daha hatırlatmışlardır. 1 Mayıs 1886 yılında gerçekleşen olaylar ile birlikte özel gün bir olarak kabul edilerek işçilere adanmıştır. 4 Mayıs gününde meydana gelen kanlı haymarket olayı yüzünden 1 mayıs işçi bayramı olarak kabul edildi.

1 mayıs
1 mayıs

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu