Okul

19 Mayıs Hakkında Bilgi Kısaca

Milletimiz için en önemli günlerden birisi olmaktadır 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak bastığı gündür. Ülkemizin dört bir yanında Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak törenlerle etkinliklerle kutlanmaktadır.

Ülkemiz işgal altında olduğu gibi İstanbul yönetimi artık karşı koyamayacak kadar güçsüzleşip sesini çıkarmamaya başlamıştır. Türk ulusunun kaderi artık bir lidere emanet olacaktı o zaman Atatürk harekete geçerek milli beraberlik içersinde karşı koyarak ulusal egemenlik adı altında halkı bira araya toplar. Güzel bir gelecek adı altında fedakar Türk insanımız ellerinden gelen yardımları yaparak gerek canları gerek sahip oldukları mallar uğruna savaşırlar.

Toplantılar kongreler yapılarak bir araya gelinmiştir dünden hazır olan Türk milleti liderini bularak bir çok cephede mücadele ederek 23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını sağlamıştır. Ulusun bütünlüğü Cumhuriyet’in gelmesi ile birlikte halkın eline bırakılmıştır kendilerini yönetecek olanları seçme hakları ile sahip çıktılar.

19 Mayıs 1919 Ulusal Kurtuluş Savaşının olduğu gündür. Aynı zamanda Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor bayramı olarak kabul edilmiştir.

19 mayıs
19 mayıs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu