Okul

19 Mayıs’ı Neden Kutlarız Kısaca

19 Mayısın Önemi, 19 Mayıs Neden Kutlanır

Resmi bayramlardan biriside 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk’ün Samsuna çıkarak bağımsızlık savaşı başlatmıştır. Özgürlüğümüze giden yolardan birisi olup toprağa ayak basması yeni bir devrin başlangıcı olmuştur.

Ülkemizin yabancı devletler kontrolünde olması Atatürk’ü en başından beri rahatsız etmekteydi artık kurtuluşun ve kangren olun kesilme zamanı geldiğini düşünerek yeni adımlar atmıştır. Milletin bağımsızlığı kazanılması azim ve kararlılıkta bağlı olmasına inanmış Türk milletinde bunu görmüştür. Samsuna çıkarak milli birlikte beraberlik başlayarak uzun bir serüven olmuştur. Anadolu insanı tek yumruk haline gelerek gizli toplantılar yapıldı emek verildi güven altına alınmıştır.

19 Mayıs Türk ulusunun doğum tarihi olmaktadır bir millet olmamız için ilk adımlar bu tarih de Samsun’da atıldı. Büyük zafere doğru yol alındı kahramanlık destanı yazılarak 29 Ekim 1923 tarihinde ise Cumhuriyetimiz ilan edilmiştir.

Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor bayramı olarak her yıl düzenli bir şekilde kutlanmaktadır. Etkinlikler düzenlenir okullarda şiir yazı kompozisyonlar ile bildirici metinler verilir.

19 mayıs
19 mayıs 1919

7 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu