Sorular Cevaplar

23 Nisan Neden Bayram İlan Edilmiştir

23 Nisan çocuklara armağan edilmiş milli bayramımızdır. Çocuklara neden armağan edildi konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Günümüzün çocukları geleceğin büyükleri olarak ülke yönetiminde söz sahibi olacaklar.

Cumhuriyetimiz 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da kurulmuş olup Türkiye’nin dört bir yanından gelen temsilciler ile Atatürk Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Meclisin açılış günü yıldönümü olarak her yıl düzenli olarak ulusumuzda kutlanıyor. Ulusun yönetilme yetkisi mecliste olup kullanılmaya başlandığı aynı zamanda Türk ulusunun bağımsızlığını ilan ettiği gün olarak ta bilinir.

Atatürk tarafından 27 Mayıs 1935 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı olarak belirlenip çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Onu takiben UNESCO bu davranışa sessiz kalmayarak “çocuk yılı” adı altında kabul edip uluslararası etkinlik olarak kutlanmaya başlamıştır. Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Çocuklar geleceğin yöneticileri, hakimleri, doktorları, mühendisleri ve Türk Cumhuriyeti’nin sahibi olduğundan dolayı çocuklara armağan edilmiştir.

23 nisan
23 nisan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu