Sorular Cevaplar

30 Ağustos Neden Kutlanır

30 Ağustos Zafer Bayramı Neden Kutlanır, 30 Ağustos Neden Kutlanıyor

30 Ağustos Zafer bayramı olarak kutlanılmaktadır. Ulusumuzun özgürlüğü için yaptığı mücadele olmuştur. 1922 yılında Türk Ordusu Yunanlıları topraklarımızdan temizleyerek deniz döktükleri zamandır. Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922 yılında başlayıp 30 Ağustos’ta ise zaferle sonuçlanmasıdır. Zafer bayramı olarak İzmir’den denize dökülen Yunan ordusu ile bayram kabul edilmiştir. Ülkemiz özgürlüğüne kavuşmasını sağladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlık ettiği ordu başarılı ile birlikte geri dönmüştür.

Türk topraklarının Türklere ait olup hiçbir başka ordunun buraları fethedemeyeceğini göstermiş olduk. Ülkemiz özgürlüğe kavuşarak düşmanları püskürtmüştür. Toprakların her parçası için binlerce şehit verdiğimizi ve yabancı ülke asla işgal edemeyeceğini tüm dünyaya duyurduk. Türk ordusu bu sayede inancını ve gücünü göstermiştir.

Her Türk gerektiğinde vatan uğruna canını verir asla geri çekilmez. İnancı ve başarısı ile birlikte sahip olunan önemli günlerden olmuştur. Ülkemizin tamamı Türk kontrolüne geçmesini sağlayarak 30 Ağustos Zafer Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

30 ağustos zafer bayramı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu