A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Vitaminler arasında faydalı olanlardan ve olmazsa olmazının adı A vitaminidir. Vücudumuzun temel vitamin ihtiyacını karşılayarak hayvansal gıdalardan daha çok karşılanmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişme çağına gelene kadar yeterli miktarda almalıdır. A vitamini konusunda ihtiyacınız olan zamanlar ve hangi besinler sayesinde elde edebileceksiniz bunları bilmek gerekiyor.

Hamile bayanlar için mutlaka A vitamini alması gerekmektedir. Anne ve bebek gelişiminde ihtiyaç olan vitamini genelde hayvansal gıdalardan temin edebilirsiniz. Bol miktarda bulunmasından dolayı tüketebilirsiniz.

A vitamini bulunan besinler: süt, yumurta sarısı, balık yağı, tereyağı, ıspanak, şalgam, teze bal kabağı, kayısı, domates, bamya, kırmızı ve yeşil biber, maydanoz, enginar, havuç, lahana, şeftali, portakal, tatlı badem, muz, kiraz, kestane, taze fasulye gibi bir çok besin içersinde bulabilirsiniz. A vitamini deposu haline gelmiş olan besinlerin tüketimi haylice önemlidir.

A vitaminin miktarına dikkat edin. Kişilerin yüksek miktarda tüketmesi durumunda yan etkileri görülebilir. Bunların başında baş ağrısı, eklem ağrısı, bulantı, kusma, saç dökülmesi ve karaciğer sorunları kendisini gösterir. Hamile bayanların dikkat ederek doktorun önerdiği miktarda tüketmeli faydalarını bilerek aşırı tüketmesi durumunda çocuğa zarar verebilir.

a vitamini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here