Abant Gölü Nerede, Abant Gölü’nün Özellikleri Nelerdir?

Abant Gölü, Bolu ilinin 34 kilometre güney batısında bulunan çok güzel bir doğa harikasıdır. Abant Gölü’nün yüksekliği 1350 metre olup genişliği ise yaklaşık olarak 125 hektardır. Abant Gölü’nün türü ise heyelan set gölüdür. Heyelan set gölü, heyelan sebebiyle yüksek yamaçlardan aşağılara taşınan maddelerin gölün önünü kapatması üzerine oluşan göl türüdür. Abant Gölü doğal bir göl olup suları tatlıdır. Bu gölün en derin yeri ise 18 metredir. Gölün çevresi yaklaşık 7 kilometredir.

Abant Gölü, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunur. Abant Gölü, tektonik çöküntüler neticesinde büyük taşların vadinin önünü kapatması ile oluşmuştur. Abant Gölü, Bolu ili sınırları içinde yer aldığından Batı Karadeniz Bölümü’nde bulunur. Abant Gölü, Keramali ve Abant dağları üzerindedir. Abant Gölü’nün fazla suyu Abant Deresi ile Bolu Çayı’na dökülür. Abant Gölü’nün besleyen kaynaklar ise dağların yüksek kesimlerinden gelen kar suları ile birkaç küçük deredir. Gölden dışarıya akan bir su vardır ki bu suyun adı Dirgene Çayı’dır. Tabiat parkını göl ile birlikte 1196 hektarlık bir alan oluşturur. Abant Gölü çevresindeki dağların doruk noktası tabiat parkının da sınır noktalarını oluşturur. Bu tabiat parkının en yüksek yeri 1794 metre iken en alçak noktası 1328 metredir. En yüksek yer Erenler Tepesi olup en alçak noktası ise Abant Gölü seviyesidir.

Abant Gölü havuz içinde alabalık yetiştirme alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahiptir. Abant Gölü çok durudur. Hattan çok derin kısımları bile görülebilmektedir. Abant Gölü’nün çevresinde çok çeşitli hayvan türleri yaşamaktadır. Bunlara tilki, karaca, yaban domuzu, ayı, keklik örnek verilebilir. Tabiki bu sayılanların dışında başka hayvanlar da yaşamaktadır. Bunun dışında endemik bir hayvan olan Abant Balığı ise burada bulunmaktadır. Bu balığın bilimsel adı Salmo trutta abanticus ‘tur. Göl çevresi yeşillik olarak da oldukça zengindir. Göl çevresinde ormanları oluşturan birçok ağaç türü vardır. Köknar, ayın, meşe, çam, gürgen Abant Gölü çevresindeki ormanları oluşturan ağaç çeşitleridir. Abant Gölü bitkiler açısından da endemik türleri içinde barındırır. Şu zamana kadar hiç bir yerde rastlanmayan küçük taraklı semender buraya özgüdür. Bunun yanında Abant Fındık Faresi ile Abant Alası bu yöreye has olan endemik türlerdir.

Abant Gölü oldukça fazla ziyaretçi akınına uğrayan bir yerdir. Bunun en temel nedenlerinden biri İstanbul-Ankara karayolu üzerinde bulunmasıdır. İstanbul ve Ankara’dan yolun yakınlığından mütevellit ve de hafta sonunu dinlenerek, bol oksijen alarak geçirmek isteyenlerin çokluğundan çok fazla kişiye misafirlik yapan bir doğa güzelliğidir. Ayrıca gölün çevresinde kamp alanları da vardır. Dolayısıyla Kamp kurma tutkunlarının da uğrak mekânlarındandır. Bunun yanında güzel bir mesire alanıdır. Piknik yapmak isteyenler için ideal bir yerdir. Abant Gölü’ne gidip de konaklama yeri arayanlar için de oteller mevcuttur. Ayrıca Abant Gölü çevresinde kendin pişir kendin ye usulünden hoşlanmayanlar için kolaylıkla karınlarını doyurabilecekleri restoranlar da mevcuttur. Ayrıca yürüyüş yapmak isteyenler de Abant Gölü çevresinin 7 kilometre oluşu sebebiyle güzel bir efor sarf edip spor yapmış olurlar. Abant Gölü’nü geliştirme çalışmaları halen de devam etmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here