Acı Biberin Faydaları

Günümüzde bir çok ülkede yetiştirilen acı biber, tarihsel süreç boyunca incelendiğinde M.Ö. 7000 yıllara kadar dayanmaktadır. Kazılar neticesinde Meksika’da bulunan Tehuacan vadisinin altında 1000 yılı geçkin bulunan acı biber tohumları bulunmaktadır. Acı biberlerin anavatanı Amerika olmaktadır.

Tarih boyunca Maya, Aztek uygarlığı doğal ilaçlara önem göstermişlerdir. Uygarlıklar ilaç yapımında çeşitli bitkilerden faydalanmışlardır, acı biber ürünü tıbbi bitkiler arasında kullanılmıştır.

Kanamalı ateşi olan kişilerin acı biberi yaranın üzerine bastırması sonucunda kanamanın durduğu, iz kalmadan iyileşme sağladığı bilinmektedir. Alerjik reaksiyon yaşayan kişinin acı biber yemesiyle beraber alerjinin dindiği bilinir. Diş ağrısı, yılan sokması gibi durumlarda ağrı kesici özelliğine sahiptir.

Damak zevkine göre acı biber yemeklerde kullanılıyor. Kimi insan çok severken kimileri ise hiç tatmayacak kadar uzak kalabiliyor. Acı bir tat olması yemeklere lezzet kattığı kadar tadını değiştirebiliyor. Acı severlerin yanlarından eksik etmediği, her fırsatta tükettikleri biliniyor. Dünyanın hemen her noktasında yetiştirilmeye uygun olan acı biberi bulma imkanı vardır. Özellikle yetiştirildiği yerlere göre daha dolgun acı tatta olabiliyor. Her mevsimde bulunabilen sofralarda çeşitli soslarla birlikte tüketilmektedir.

Acı biberin içinde yüksek miktarda kalsiyum, potasyum ve vitaminler bulunmaktadır. Her mevsimde ve dünyanın her yerinde yetişen bitki türlerinden birisi olmaktadır.

Acı biber kanımızdaki plakları temizler kalbe faydası vardır.

Kalbin ihtiyacı olan mineralleri içeresinde barındırır.

Vücut sıcaklığını arttırmaktadır, kanı incelterek kan dolaşımını hızlandırır.

Kan hücrelerine yapışan toksinleri arındırmaktadır.

Hipertansiyon rahatsızlığı olanlar için önerilen yiyeceklerden birisidir.

Kan basıncını dengelemekte görevlidir.

Solunum yolu hastalıkları özel kişilerde acı biber rahatlattığı tespit edilmiştir.

Acı biberin acı olması “capsaicin” isimli maddeden kaynaklıdır. Ağzımızda çiğnerken hissettiğimiz acı tat buradan gelir. Tadın vücuttaki sinirleri yatıştırdığı bilinmektedir. Capsaicin adındaki madde beyinde endorfin maddesinin salgılanmasına sebep olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here