Açlık Hissi Nedir? Acıktıran Yiyecekler Hangileridir?

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kazaklar altına gizlenemeyen kilolar ne yazık ki tekrar gündeme gelmiş durumda. Bu kilolardan kurtulma serüveni ne yazık ki açlık hissi yüzünden kısa zamanda sona erebiliyor. Sizler için işin temeline inip açlık hissi nedir, acıktıran yiyecekler hangileridir sorularına cevap aradık.

Açlık hissi nedir, acıktıran yiyecekler hangileridir sorusuna öncelikle açlık nedir kısmıyla başlamak lazım. Açlık herkesin tahmin ettiği gibi midenin boş olmasından kaynaklanmaz. Midede yiyecekler en fazla 2 saat kadar kalırlar. Ancak sindirim devam eder. Açlık dediğimiz hadise sindirimi tamamlanmış ve vücuda enerji göndermiş gıdaların gönderecek enerjileri kalmadığında yani organlarımız besinsiz kaldığında ortaya çıkan bir durumdur. Enerjisiz kalan organlar önce pankreası etkiler ve pankreas kan şekeri üzerine etki edecek hormonları salgılama hazır hale getirir. Bu hazırlık da beynimize açlık sinyalinin iletilmesini sağlar. İşin özü acıkmak istemiyorsanız uzun sürede sindirilen besinler tüketmenizdir. Bu noktada proteinler en geç sindirilenler oldukları için diyetlerde açlıkla baş edebilmek adına sıklıkla kullanılır.

Acıktıran yiyeceklere baktığımızda ise karşımıza genel olarak işlem görmüş yiyecekler çıkar. Mesela beyaz ekmek. Kepek kısmı ayrılmış undan yapılan bu ekmek midede çok kısa süre kalır ve sindirim süresi de oldukça kısadır. Tam buğday ekmeği yediğinizde ise buğday tohumunun kabuk kısmı yani kepeği de yoğun olarak bulunduğundan geç sindirilir. Çünkü kepek yoğun olarak selüloz içerir ve bizim selülozu sindirecek donanımımız yoktur. Bununla beraber kan şekerini hızlı yükselten gıdaların da hızlı bir acıkma sağladığı bilim adamlarınca ispatlanmıştır.

Açlık hissi nedir, acıktıran yiyecekler hangileridir sorusuna genel hatları ile cevap vermeye çalıştık. Daha az acıkarak diyet dirayetinizi korumanız ve başarıya ulaşmanız çok daha kolaydır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here