Adale Çekilmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Adale çekilmesi yada zedelenmesi olarak bilinir, adalenin üzerine taşıyabileceğinden daha fazla yük yüklenmesi sonucunda ortaya çıkar. Adalenin çekilmesi bölgede gerginliğe ve aşırı yüklülüğe sebep olmaktadır. Kişiler aşırı yük yüklemesinden dolayı adalelerde gerilme ve kasılmalar meydana gelir. Şiddetli ağrılar meydana gelerek kişilerin sosyal hayatını olumsuz şekilde etkileyen etkileri bulunur.

Adale çekilmesinin belirtileri
Zedelenme ile bölgede ağrı ve şişkinlik meydana gelir. İlk zamanlar ağrılar normalin çok daha fazlası olarak hissedilir. Zedelenmeden dolayı bölgede 24 saat hassaslık görülmektedir. Kendisini göstermesi ilk 24 saat içinde müdahale edilmesi gerekmektedir. Sertleşme ve tutulma hissiyle yanma hissedilir. Halsizliğin yanı sıra zedelenme kaşıntılara eden olur. Kaslarda zayıflık hissi görülerek bacağın kontrolü kolay olarak sağlanamaz.

Adale çekilmesinin tedavisi
Zedelenme olan bölgeye soğuk su ve buz kompressi uygulanır. Buz torbası veya buzları poşete koyarak kullanabilirsiniz. Sıcak su banyosu ile termofor tedavisi ağrıları hafifleterek rahatlamasını sağlamaktadır. Zedelenen kaslar yorgun ve ağrılı olabilir. Şişmelere yönelik yapılacak uygulamalar sayesinde bantla sarılıp, bandaj ile sarılarak bölge kendisini toparlaması beklenmektedir.

Tedavi genelde hekim kontrolünde olarak teşhis konulması gerekmektedir. Zedelenen bölgeye yük bindirilmemeli ve tedavisi sağlanana kadar beklenilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here