Adet Dönemi Öncesi Gerginlik (Disforik Bozukluk) Nedir

Kadınların adet öncesi ruh hallerinde meydana gelen değişiklikler eğer hayatın akışını etkileyecek kadar ciddi boyutlara ulaşmışsa bu duruma adet dönemi öncesi gerginlik, yani disforik bozukluk denir. Bütün kadınlar yirmi sekiz günlük döngülerinin ardından adet dönemine girerler ve bu süreçte bedenlerinde büyük değişimler ortaya çıkar. Meydana çıkan fiziksel değişimlerin yanı sıra adet döneminin ruhsal olarak da büyük etkisi vardır. Bu etkiler, eğer disforik bozukluk haline evirildiyse, genelde depresyon belirtileriyle benzerlik gösterebilirler.

Disforik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bu sendroma sahip kadınlar genelde adet döneminden belli bir süre önce ruhsal olarak hayata karşı aşırı isteksiz tavırlar içinde bulunabilirler. Depresyon hali ile beraber, ani değişen ruh durumu, sıklıkla ağlama, aşırı tepkiler, baş ağrıları, mutsuzluk, karamsarlık da ruhsal belirtiler arasında yer alır. Buna, birçok benzer belirti daha eklenebilir.

Disforik Bozukluk Tedavi Edilebilir mi?

Sendromun fiziksel olarak tedavi edilmesinden ziyade psikolojik yollarla aşılması gerekmektedir. Bu dönemde psikolojik yardımın faydası görülebilir. Ayrıca adet döneminden önce kafein ve alkolden uzak durmak, yürüyüş yapmak, meyve-sebze ağırlıklı beslenmek, vücudu şişirecek yiyeceklerden uzak durmak; gösterilen belirtilerin azalmasına yardım edecek unsurlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here