Adet Dönemi Öncesi Gerginlik Nasıl Azaltılır

Her kadının ergenlik dönemine girmesiyle başlayan adet döngüsü 29 günde bir tekrarlanan ve menopoz dönemine kadar devam eden adet döngüsü ne yazık ki birçok kadın için kabus verici geçiyor. Adet ağrılarının yanı sıra adet başlamadan birkaç gün öncesinden başlayan stres ve gerginlik kadınların yaşamı ve sosyal ilişkilerini ne yazık ki kötü yönde etkiliyor. Adet dönemi öncesi gerginlik vücuttaki hormonların adet dönemine hazırlanması sebebiyle bazı değişikliklere uğramasından kaynaklanıyor. Genellikle gerginliğin asıl sebebi karın kasındaki kasılmalar, baş ağrılarının oluşması ve ruh halinin daha duyarlı olması şeklinde belirtiler gösteriyor.

Adet Dönemi Öncesi Yapılması Gerekenler

Düzenli bir adet döngünüz varsa adet öncesi stresi ve ağrıları azaltmak için beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Adet öncesi özellikle baş ağrıları engellemek için stres veren işlerden kaçınmanızda fayda var. Ayrıca kahve, çay, kola gibi yüksek kafein içeren içeceklerden de uzak durmalısınız. Çünkü bu içecekler ağrıyı tetikliyor. Ayrıca kafein adet zamanında da kasılmaların artmasına sebep oluyor. Adet öncesinde rahatlatıcı bitki çayları ve doğal besinlerden almanızda fayda var.

Öte yandan Yiyeceklerde de seçici olmalısınız. Baklagil, bulgur, yağlı ve kalorili besinlerden uzak durmalısınız. Çünkü bu yiyecekler şişliğe sebep olacak ve rahatsızlık duymanıza neden olacak. Adet öncesinde aşırı baharat tüketiminden de uzak durmalısınız. Bu yiyeceklerin hangisine karşı daha duyarlı olduğunuzu bilmeyebilirsiniz. Bu durumda ağrılarınız ve stresiniz artabilir.

Adet Öncesi Spor

Spor yapmak hem adet dönemi öncesi hem de adet olurken sizi rahatlatacak yegâne aktivitelerden biridir. Spor yalnızca kilo dengesini kontrol etmenizde ve fiziki olarak daha iyi görünmenize yaramaz. Spor yaparak vücudunuzdaki hormon dengesini de kontrol edebilirsiniz. Ayrıca zihinsel olarak da bir uğraş verdiği için daha az ağrı duymanıza yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here