Adet Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır

Adet dönemi kadın vücudunun fizyolojik bir gerekliliğidir. Her kadının adet döneminde yaşadığı fiziksel belirtiler farklılıklar gösterir. Kimi kadınlar sivilcelenmeden, ani sinirlenmeden şikayetçi olurken kimi kadınlar karın şişkinliği gibi metabolik rahatsızlıklardan ve meme hassasiyeti gibi belirtilerden yakınırlar. Bu belirtilerin yaşanması normal karşılanır ancak tam bu noktada beslenmenin öneminden bahsetmemiz yerinde olacaktır. Eğer adet dönemde yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat edilirse yaşanılan geçici belirtiler asgari düzeyde aşağı çekilmiş olur.

Adet dönemi kanamalı bir periyottur. Kan kaybını hafife almamak gerekir. Kan kaybı vücutta uyku hali, halsizlik, dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaratır. Bu yüzden demir ihtiyacının karşılanması için et ve et ürünleri, yumurta; bitkisel kaynaklı olarak kuru üzüm, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez gibi besinler tüketilmelidir.

Demir eksikliğinin yanı sıra vücut magnezyum kaybına da uğrar. Magnezyum eksikliği kaslarda güçsüzlük, kramplar, sinir hasarı, ciltte değişiklikler gibi çeşitli problemlere yol açmaktadır. Bunun için mümkün olduğu kadar magnezyum içeren gıdalar tüketmek gerekir. Fındık, badem, nakliyat, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinler yeteri kadar magnezyum içermektedir.

Bu dönemde üzerinde durulması gereken noktalardan biri de tatlı ve tuzlu krizleridir. Bu maddelerin alımının artması kilo artışına neden olur bu da dolaylı olarak sağlığı olumsuz yönde etkiler. Tuz tüketimini adet dönemi başlamadan önce olabildiğince azaltmak gerekir. Bunun için tuz yerine dereotu, maydonoz, nane gibi besinlerle yemeklerinizi tatlandırabilirsiniz. Aynı zamanda tatlı besinleri tüketme isteği baş gösterdiğinde kuru meyvelerden ve tarçından yararlanılabilir.

Bunların yanında kola, çay, kahve gibi kafein içeren besinlerden, sigara tüketiminden uzak durmak gerekir.

Adet dönemi kaçınılmaz sancılı bir o kadar  da zor bir süreçtir. Bu dönemi rahat atlatabilmeniz için yediklerinize  olabildiğince dikkat etmelisiniz. Sağlığınız ve siz önemlisiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here