Adet Düzensizliği Neden Olur

21 günden kısa 35 günden uzun aralıklarla yaşanan adetlerdir. Adetin 1. Gününden sayarak diğer ay ki adetin 1. Gününe kadar olan aralığın bir 35 gün, bir 50 gün, bir 33 gün gibi değişimler olmasına adet düzensizliği deniyor. Bir iki gün sapmalar düzensizlik olarak görülmemektedir. Sık adet görme 21 günden az arası olması da adet düzensizliği olarak adlandırılıyor. Yıl içerisinde birkaç kez gecikmesi ya da erken gelmesi adet düzensizliği değildir. Adet tarihlerinin başlangıç ve bitişlerini not tutmanız takip etmenizi daha çok kolaylaştıracaktır.

Gelelim adet düzensizliği neden olur bu nedenler  hem yapısal olabilir hem de dışarıdan gelen etmenlere bağlı olabilir. Bunların hangisi ve nasıl etkilediğine ancak doktorunuzun muayenesi ve tetkiklerinden sonra anlaşılacaktır.

Adet düzensizliği neden olur? Sorusunun başlıca nedenler arasında stres  başı çekmektedir, yaşadığımız hem ekonomik zorluklar hem de psikolojik etkenler adet düzensizliği yapabilir, bunun yanında düzensiz beslenme ve düzensiz egzersiz yâda fazla egzersiz, mevsim değişiklikleri, aşırı kilolu olma, Ovulasyonun  gerçekleşmemesi ya da olduğundan geç gerçekleşmesi, İltihaplı Pelvik Hastalığı, Prematüre Yumurtalık Yetmezliği yumurtalıkların görevini yerine getirmemesi, aşırı diyet, sürekli kilo alıp verme, adeti düzenleyen östörojen ve progesteron hormonundaki bozukluklar, diyabet, yaş, Sistemik lupus, tiroid bezlerinin az ya da çok çalışması, rahim duvarının  kalınlaşması, kürtaj, menopoz, yumurtalık kistleri, akciğer sirozu, rahim ağzındaki polipler  adet düzensizliği yapıyor. Kullanılan ağrı kesici ilaçlar, doğum kontrol hapları, rahim içi araç ( spiral ) kullanımı, guatr , endometriozis, antidepresan ilaçları, antibiyotikler, Kan inceltici ilaçların kullanımı, dış gebelik, rahim ağzı kanseri, düzensizliklere neden olabiliyor.Saydığımız bu sebepler adet düzensizliğinin başlıca sebepleri.

Adet düzensizliğinin bir veya birden çok sebebi olabilir bu saydıklarımızdan bir kaçını taşıyor iseniz hemen bir doktora danışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here