Sağlık

Adet Düzensizliği Nedir

Bayanların büyük sorunlarından olan adet düzensizliği insanları korkutuyor. Erkenden ve belirsiz zamanlarda adet olmak sosyal hayatları yakından etkiliyor. Adet olduğunuz zamanın ilk gününden diğer bir adetin 22 gün ve 40 gün arasında oluyorsa herhangi bir adet düzensizliği yaşamıyorsunuz demektir. Kimi kadınlarının adet düzenliliği hayatı boyunca düzgün gidebilir, kimi kadınlar ise hayatının başlangıcında düzensizliklerle karşılaşabilir.

Normalde kadınlar ortalama 28 günde 4-5 gün süren kanama görür. Bazen 23-35 güne çıkabilir, zamanlama normal sayılmaktadır. Kanamalar olarak 2-7 gün normal sayılır. Zaman dilimlerinde değişiklikler fazla yada az olması adet düzensizliğine neden olur. Ender, sık, fazla, uzun süre gelen kanamalardan dolayı meydana gelir. Kadınlarda adet düzensizliği hormonal sebepler olabilir, bunun dışında miyon kanser gibi sorunlardan dolayı olabilir.

Adet düzensizliği genelde ergenlik çağında olan kızlarda sıklıkla görülen sorunlardan olur. Bu dönemlerde genç kızların dikkatli olması gereken düzensizlik varsa mutlaka doktora gözükmeleri gerekir.

Menopoz döneminin sonrasında ortaya çıkan adet kanamalarında kişilerin dikkatli olup bir çok hastalığın sebebi olabilir. Hastalıkların yanı sıra gerçekleşen kanamalar çoğu zaman kanser hastalığının habercisi olmayacaktır.

adet düzensizliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu