Adet Görme Nedir Nasıl Olur

Adet görme normal şartlarda 28 günde bir tekrarlanıp ortalama 3-6 gün süren kadınlarda görülen biyolojik olaydır. Kız çocuklarının ergenliğe ilk adımı olarak bilinir ve 9 yaşından itibaren görülmesi olasıdır. Yumurtalıktaki yumurtaların parçalanması sonucu oluşan bu olayı adet görme veya regl olarak adlandırabiliriz. İlk adet gören kız çocuklarında korku, endişe, şaşkınlık görülse de bu olayın normal ve olması gerektiği öğretilmektedir. Hatta günümüzde sağlık bakanlığı çerçevesinde okullarda çeşitli konferanslar düzenlenmektedir.

Çok küçük yaşlarda (3-4 yaş gibi) adet görülebilir. Çok sık rastlanan bir olay değildir. Normal olmadığı gibi sağlıksız bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekir. Bu durum için devletin karşılamadığı özel ilaçlar mevcuttur.

Adet başlangıcını, büyüme ve kadınlığa ilk adımı atma olarak adlandırabiliriz. Bu başlangıçla beraber üreme sistemi etkinleşir. Adet görme düzensizliği günümüzde çok yaygın olan sorundur. Fakat 21 yaşına kadar olan düzensizlik bir sorun teşkil etmemektedir. 21 yaşını geçtikten sonra adet düzensizliği devam ederse hekime başvurulmasıdır.

Kadınlar ayın 15. gününde karın ağrısı ve karın şişliği gibi belirtilerden rahatsız olmaktadırlar ve nedenini bilmemektedirler. Bu durum gayet normal olup sebebi yumurtaların parçalanmaya başlamasıdır. Üreme için en sağlıklı günler bu dönemlerdir.

Adet kanının rengi de kafa karıştıran bir sorundur. Çok açık renkli veya çok koyu renk ve kıvamda gelebilir. İki durumda ciddi bir sorun teşkil etmez. Koyu renkli kan genelde adet bitiminde gelir bunun sebebi pis ve kurumuş kan pıhtıları geldiği içindir. Üreme için adet görme olayının gerçekleşmesi gerekir. Aksi takdirde üreme gerçekleşmez. Her yaş aralığında yaşanan stres, sıkıntı gibi psikolojik sorunlar adet görme olayını bitirebilir. Yaş ilerlediğinde adet görme olayının bitmesine menopoz denir. Menopozun başlangıcıyla (40-55 yaş arasında) beraber üreme sona erer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here