Afrika Tatiline Gitmeden Önce Yaptırmanız Gereken Aşılar

Afrika çok farklı bir tatil seçeneğidir ama bunun yanı sıra bu tatilin bazı riskleri vardır. Afrika bölgesinde bulunan bazı virüslere karşı vücudumuz korunmasız olduğu için gerekli tüm aşılar bu tatil öncesinde uygulanmalıdır. Gereken aşıları sıralamak gerekirse;

-Hepatit A aşısı: Gittiğiniz bölge de içtiğiniz sular ve yediğiniz tüm yemekler de bu virüs bulaşabilir.

-Hepatit B aşısı: Kan yolu ve cinsel yol ile bulaşan bir virüstür.

-Polio aşısı: Bu aşı bilinen çocuk felci aşısıdır. Gitmeden önce uygulanması gereken aşılardan bir tanesidir.

-Tifo aşısı: Hepatit A virüsü gibi su ya da yiyeceklerde bulunabilir. Özellikle kırsal alanlar ziyaret edilecek ise bu aşı uygulanmalıdır.

-Meningokok menenjiti aşısı: Bu virüs Sahra altı Afrika’sı olarak bilinen bölgede yaygın olarak görülür. Bu bölge ziyaret edilecek ise aşı uygulanmak zorundadır.

-Kuduz aşısı: Afrika da yaşayan memeli hayvanlar da kuduz tehlikesi vardır. Bu hayvanlardan bir tanesi tarafından ısırıldığınızda virüs vücudunuza nüfus eder. Bu yüzden tatilinize başlamadan önce kuduz aşısı uygulanmalıdır.

-Sıtma aşısı: Ülkede en yaygın virüslerden bir tanesi de sıtma virüsüdür. Sivrisinek ısırıklarından kaçınmak pek mümkün olmadığı için sıtma aşısı uygulanmalıdır.

-Sarıhumma aşısı: Eğer yolunuz Sahra Çölü’nden geçecek ise bu aşı uygulanmalıdır. Ancak Sahra Çölü’nü ziyaret etmeyecekseniz bu aşı gereksizdir.

Afrika’ya gitmeden önce bir hekim ile görüşülmeli ve bu aşılar uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here