Ağız Kanseri Nedir? Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde sıkça görülen hastalıklardan biri de ağız kanseridir. Daha çok erkeklerde görülebilen ağız kanseri özellikle 40 yaş üzeri bireylerde çok sıkça görülebilmektedir. Dudak üst kısımlarında ağız içerisinde, gırtlak, bademcikler, veya tükürük bezlerinin arka bölümünde meydana gelen kanser türü olan ağız kanseri etkisini göstermeden önce bazı belirtiler göstermektedir.

Ağız Kanserinin Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Ağız kanseri hastalığının belirtileri ise şunlardır;

  • Dudaklarda veya ağız içi kısımlarında kolayca oluşabilen kanamalar ve iyileşmesinin uzun sürdüğü yaraların oluşması
  • Yanaklarda şişkinliklerin meydana gelmesi
  • Ağızın herhangi bir kısmında meydana gelen uyuşmalar
  • Diş etlerinde veya ağız içerisinde kırmızı renkli beneklerin meydana gelmesi
  • Yutkunmada zorluk çekilmesi
  • Ağız içerisinde ağrının çekilmesi
  • Ses tonunda değişikliklerin görülmesi ağız kanserinin başlıca belirtileridir.

Ağız Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Ağız kanserinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Ağız kanserinin nedenleri ise şunlardır;

  • Alkol ve sigara: Birçok hastalıkların ana nedenlerinden olan alkol ve sigara ağız kanserinin en önemli nedenlerindendir.
  • Bakteriler: Ağız kanserinin en belirgin sebeplerinden biri de bakterilerdir. Ağız çevresinde veya ağız içerisinde çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşan bakteriler bir süre sonrasında ağız kanseri hastalığının oluşmasına neden olabilmektedir.

Kimler Risk Altındadır?

Ağız kanserine yakalanma bakımından en fazla sigara ve alkol tüketen bireyler risk altındadır. Uzmanlara göre bu her iki zararlı ve ölümcül maddeleri tüketenler ağız kanseri hastalığına tahmin bile edemeyeceği süreler içerisinde yakalabilmektedir.

Ağız Kanseri Önlenebilir mi?

Ağız kanseri hastalığına yol açan etkenlerden uzak durulmasıyla engellenebilmektedir. Uzmanlar ağız kanserine neden olan sigara ve alkolden uzak kalınması durumunda bu hastalığın oluşmasının engellenebildiğinin altını çizmektedirler. Bununla birlikte sigara içilen ortamlardan da kaçınılması gerektiğini belirten uzmanlar bu gibi ortamlarda bulunulması bile ağız kanserinin oluşmasına yeterli bir neden olduğu belirtmektedirler.

Ağız Kanserinin Tedavisi

Ağız kanseri hastalığının tedavisinde genel olarak cerrahi müdahale yöntemi uygulanmaktadır. İlgili hekim tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahale sonucunda ağız kanseri kısa süreler içerisinde kalıcı olarak yok edilmekte ve birey bir müddet dinlendirildikten sonra sosyal ve iş yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Ağız kanseri hastalığına yakalanmamak için ağız kanseri hastalığına yol açan etkenlerden uzak durulmalı ve uzmanların tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here