Ağız Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız

Ağız sağlığı hem fizyoloji hem psikolojik açıdan çok önemlidir. Ağız sağlığına dikkat edilmemesi sonucunda çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Ayrıca sağlıklı olmayan bir ağız kötü kokuya sebep verebilir. Gün içinde konuşulan kişiler bu durumdan etkilenip kötü tepki verebilir. Bu durumdan kaçınmak için kendini geriye çeken birey ise psikoloji sorunlar yaşayabilir. Bunun içindir ki ağız sağlığına dikkat edilmeli.

Diş Fırçalamak: Ağız sağlığı için, en temel ve yapılması en gerekli olan eylem diş fırçalamaktır. Sağlıksız dişlere sahip ağızda birçok sağlık sorunu meydana gelir. Günde 2 kere dişlerinizi iki dakika boyunca fırçalamalısınız. Aynı zamanda çürük dişler de kötü kokuya neden olmaktadır.

Sağlıklı Beslenmek: Elma, armut, çilek gibi yiyecekler doğal diş temizleyicileridir. Bu tarz meyveler aynı zamanda ağızdaki virüslerle de savaşırlar. Kahve ve asitli içecekler dişlere zarar vermektedir. Bu tarz içecekler dişlerde kalıcı lekelere neden olabilmekle birlikte dişleri de tahriş edebilirler. Olabildiğince az kullanmakta fayda var.

Diş İpi Kullanmak: Ağız sağlığınız için dişlerinizi fırçalamanın yanında diş ipi kullanmanız çok daha güzel sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Diş fırçaları yapıları gereği her yere ulaşamazlar. Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı yerlere ulaşıp temizlemenize yardım eder. Diş fırçası ile ulaşamadığınız yerlerde kalan besin artıkları, dişlerinize zamanla zarar verecek ve kötü kokuya da neden olacaktır.

İyi Fırça Kullanmak: Diş fırçası seçiminiz yuvarlak başlı ve yumuşak olanlardan yana kullanın. En fazla 3 ay boyunca aynı fırçayı kullanın daha sonra yeni bir diş fırçası alın.

Gargara Yapmak: Diş fırçası ve diş ipinin yanında gargara yapmanız ağzınızı bakterilerden uzak tutmak için tam koruma sağlayacaktır. Böylece daha sağlıklı bir ağıza sahip olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here